Huawei reaguje na sporný článok renomovaného portálu, ktorý ich údajne neprávom očierňuje
Huawei reaguje na sporný článok portálu WSJ, ktorý podľa ich slov je plný zavádzajúcich a mylných informácií. Pozrite sa na reakciu spoločnosti.
Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei od mája 2019 čelí sankciám zo strany americkej vlády, ktoré jej limitujú možnosť obchodovania s americkými spoločnosťami, vrátane spoločností, ktoré využívajú americké technológie.
Najnovšie, spoločnosť musí čeliť aj správam, ktoré priniesol renomovaný denník Wall Street Journal (pozn. redakcie: ďalej ako WSJ), v ktorých portál hovorí o štátnych dotáciách spoločnosti Huawei, ktoré mali významne akcelerovať rozvoj spoločnosti. Denník vypracoval schému, podľa ktorej si spoločnosť mala „prilepšiť“ približne o 75 miliárd dolárov v priebehu posledných 10 rokov, vďaka ktorým sa mohla spoločnosť stať jedným z najväčších telekomunikačných gigantov na svete.
„Aj keď má Huawei obchodné záujmy, tieto obchodné záujmy sú silne podporované štátom,“ uviedol Michael Wessel, člen amerického kongresového panelu, ktorý v rozhovore prehodnocuje vzťahy medzi USA a Čínou.
USA v dôsledku údajného prepojenia štátu na Huawei vznieslo obavy, že použitie zariadení Huawei by mohlo predstavovať bezpečnostné riziko, ak by Peking požiadal spoločnosť o sieťové údaje (pozn. redakcie: obavy boli vznesené v úvode roka, a nie na základe tohto článku). Huawei tvrdí, že by nikdy takéto údaje vláde nedala.
WSJ ďalej hovorí, že od roku 2008 spoločnosť získala približne 46 miliárd dolárov vo forme pôžičiek či inej formy podpory od štátu, resp. veriteľov prepojených na štát. Ďalej, 25 miliárd dolárov získala spoločnosť na úľavách na daniach vďaka štátnym stimulom na podporu rozvoja technologického sektora. Okrem iného spoločnosť využila granty vo výške 1,6 miliardy dolárov a taktiež získala zľavy na pôdu vo výške 2 miliárd dolárov.
Huawei reaguje na sporný článok WSJ
Portál vo všeobecnosti navodzuje diskusiu o nadpriemerných vzťahoch medzi Huawei a čínskou vládou. Spoločnosťou Huawei na to samozrejme reagovala a zároveň popiera, že by existovali nadštandardné vzťahy.
Neprehliadni
The #WSJ has published a number of disingenuous and irresponsible articles about #Huawei. These articles have seriously damaged Huawei's reputation. Huawei reserves the right to take legal action to protect our reputation. (6/6)
— Huawei (@Huawei) December 26, 2019
Huawei vysvetľuje, že WSJ zverejnili „nepravdy“ založené na mylných informáciách. Ďalej vysvetľuje, že každá súkromná spoločnosť, ktorá pôsobí v rámci Číny, dokonca aj keď je založená mimo Číny, tak má nárok na štátnu pomoc v prípade, ak splní podmienky. Zatiaľ čo časopis tvrdí, že vládna podpora umožnila spoločnosti Huawei ušetriť miliardy dolárov, spoločnosť popiera, že by im bola poskytnutá osobitná starostlivosť, a dodala, že štátne pôžičky boli „nepodstatné“.
#Huawei does not accept smear campaigns based on false information. Regarding fabrications published about Huawei's financial situation and relationship with the government, we bring you the #facts so you can make an informed decision about the truth. #HuaweiNews pic.twitter.com/VVTEwOkC3O
— Huawei (@Huawei) December 26, 2019
Huawei pri tejto príležitosti zverejnila viacero informácií, ktoré bližšie približujú vznik, ako aj vývoj spoločnosti. Vo všeobecnosti hovorí, že tam kde sú dnes, sa dostali vďaka tvrdej 30 ročnej práci.
„Kto je to Huawei? Tu je vnútorný príbeh #Huawei Founder & CEO #RenZhengfei. Je to tridsaťročná cesta s mnohými míľnikmi a vyvrcholením transformácie spoločnosti na globálneho technologického lídra…“
https://twitter.com/Huawei/status/1194536009980997633
Huawei vo svojom oficiálnom stavisku vysvetľuje (pozn. redakcie: prečítať si ho v originálnom znení môžete nižšie), že článok publikovaný WSJ je založený na mylných a neúplných informáciách, ktoré spochybňujú spoločnosť. Ďalej dodáva, že spoločnosť je vlastnená z veľkej časti zamestnancami (pozn. redakcie: podľa oficiálnych zdrojov väčšinu vlastníckych práv majú zamestnanci spoločnosti, ktorí po jej opustení, prenechávajú vlastnícke práva ďalším zamestnancom). Spoločnosť ďalej hovorí, že ročne investuje do vývoja ďalších produktov približne 10 až 15% príjmov, ktoré predstavujú za poslednú dekádu objem približne 73 miliárd dolárov. Len v poslednom roku, spoločnosť investovala viac ako 15 miliárd dolárov. Spoločnosť ďalej rázne odmieta nadštandardné vzťahy s čínskou vládou. Taktiež dodáva, že nikdy s nimi vláda nezaobchádzala nijak špeciálne. Okrem toho hovorí, že viac ako 90% príjmov za posledných 10 rokov je priamo spätých s obchodnými operáciami spoločnosti, a pôžičky či iné formy financovania podnikania sú v súlade s trhovými štandardmi. Spoločnosť zároveň dodáva, že vládne pôžičky môžu dostať aj spoločnosti, ktoré neboli založené v Číne, ale podnikajú na jej území, a zároveň splnili podmienky. Spoločnosť v závere dodáva, že v minulom roku tvoril príjem spoločnosti zo strany štáty tvoril len 0,2% ročného príjmu.
Once again, the @WSJ has published untruths about #Huawei based on false information. This time, wild accusations about Huawei’s finances ignore our 30 years of dedicated investments in R&D that have driven innovation and the tech industry as a whole. Read on for the #facts. pic.twitter.com/MpFVDIUecO
— Huawei (@Huawei) December 26, 2019
https://vosveteit.sk/huawei-co-stoji-za-uspechom-jednej-z-najvacsich-spolocnosti-na-svete/
Komentáre