Huawei prešiel prvým kolom GSMA certifikácie. Dostal pečiatku „dôveryhodnej spoločnosti“
"GSMA uznáva podporu a účasť spoločností Ericsson, Huawei, Nokia a ZTE, ktorí splnili bezpečnostné požiadavky systému prostredníctvom nezávislého bezpečnostného auditu..."
Huawei hlási, že ich bezdrôtové a základné 5G siete (5G RAN gNodeB, 5G Core UDG, UDM, UNC, UPCF) a LTE eNodeB prešli certifikačným procesom GSMA NESAS (Network Assurance Assurance Scheme). Ide o priemyselne definovanú a dobrovoľnú schému, prostredníctvom ktorej dodávatelia sieťových zariadení podrobujú svoje procesy vrátane životného cyklu produktov komplexnému bezpečnostnému auditu, podľa nariadení NESAS. Čo to v praxi znamená? Ide o certifikát, ktorý má zvyšovať dôveru spoločnosti v oblasti telekomunikácii.
„GSMA NESAS je najnovší prístup k hodnoteniu sieťovej bezpečnosti mobilných komunikácií. V ére 5G poskytuje NESAS štandardizované a efektívne hodnotenie kybernetickej bezpečnosti, ktoré umožňuje komunikačnému odvetviu zabezpečiť spravodlivosť. Posúdenie je tiež cenným odkazom pre zúčastnené strany, ako sú operátori, predajcovia zariadení, vládne regulačné orgány a poskytovatelia aplikačných služieb. Spoločnosť Huawei sa vždy zameriavala na kybernetickú bezpečnosť založenú na technológiách. Vítame spoločnosť NESAS s plnou podporou a spoluprácou. Pozývame tiež celé priemyselné odvetvie, aby spoločne podporovalo rozvoj zosúladenejšieho vývoja trhu mobilných komunikácií.“ – povedal Devin Duan, vedúci marketingu 5G E2E Cybersecurity Marketing, Huawei.
Prvým kolom prešli aj ďalšie spoločnosti
Huawei nie je jedinou spoločnosťou, ktorej sa podarilo prejsť touto certifikáciou. Portál techradar.com poukazuje ešte na úspešnú certifikáciu Nokie, Ericssonu a ZTE.
V druhej fáze testovania budú jednotlivé spoločnosti podrobené laboratórnemu testovaniu sieťového vybavenie. K prvej fáze testovania sa riaditeľ GSM vyjadril slovami:
„GSMA uznáva podporu a účasť spoločností Ericsson, Huawei, Nokia a ZTE, ktorí splnili bezpečnostné požiadavky systému prostredníctvom nezávislého bezpečnostného auditu, a blahoželáme im k dosiahnutiu tohto dôležitého prvého kroku,…“ uviedol Alex Sinclair, generálny riaditeľ spoločnosti GSMA.
V súčasnosti najväčšiu pozornosť spomedzi spoločností vyššie na seba strhol čínsky Huawei. Dôvodom je, že spoločnosť je dlhodobo obviňovaná zo strany USA z možnej špionáže. V dôsledku toho Huawei je pod paľbou sankcií, a to už nie len zo strany Američanov, ale aj zo strany ďalších krajín, ktoré sa k ním pridali. Napríklad Austrália, Veľká Británia a ďalšie. Huawei zas žiada, aby boli zverejnené dôkazy, ktoré by konanie, ktoré im je dávané za vinu, dokazovali. To sa do dnešného dňa ešte nestalo.
Hoci „pečiatka dôveryhodnosti“ bezpečnosti zo strany GSMA nebude s veľkou pravdepodobnosťou stačiť na zvrátenie aktuálnej situácie, tak môže aspoň dopomôcť k tomu, aby sankcie a obmedzenia nezavádzali nové krajiny.
Komentáre