Huawei hovorí, že ich operačný systém môže konkurovať Google a Applu. Odborníci sú však skeptickí

„Spoločnosť Huawei je schopná dodať ekosystém, ktorý je porovnateľný s ekosystémami spoločnosti Google a Apple,...“

Huawei
Zdroj: flickr.com (Andri Koolme) (CC BY 2.0)

Vysoký predstaviteľ spoločnosti Huawei, Eric Tan hovorí, že sú schopní konkurovať s nimi vyvinutým operačným systémom spoločnostiam Google a  Apple.

„Spoločnosť Huawei je schopná dodať ekosystém, ktorý je porovnateľný s ekosystémami spoločnosti Google a Apple,“ uviedol v utorok viceprezident zákazníckych cloudových služieb spoločnosti Huawei v oblasti spotrebiteľského podnikania. „Veríme, že sme jedným z najlepších vývojárov ekosystémov na svete.“

Eric Tan v rámci diskusie pritom narážal na operačný systém HarmonyOS, ktorý bol predstavený ešte v auguste minulého roka. Jeho názor však nezdieľajú všetci.  Myslí si to viacero analytikov, ktorí sa pre cnbc.com sa vyjadrili viac skepticky. Vo všeobecnosti hovoria o  tom, že dosiahnuť tento cieľ môže byť vcelku ťažké a platí to obzvlášť pre regióny mimo Číny, kde americké technológie sú dobre zabehnutými.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Huawei sa dlhé roky spoliehal na operačný systém Android od spoločnosti Google, ale v dôsledku sankcií zo strany americkej vlády, začal aktívne vyvíjať alternatívny operačný systém HarmonyOS. V súčasnosti využíva Android, ale bez podpory Mobilných služieb Google. V praxi to znamená, že na telefónoch nenájdete predinštalované aplikácie ako Gmail, Google a ďalšie. Dopady sankcií sa však týkajú aj ďalších služieb vrátane Facebooku, WhatsAppu a podobne.

Nebude to také ľahké

Tan v rámci diskusie ďalej argumentoval tým, že HarmonyOS nie je len operačným systémom pre smartfóny, ale môže poháňať rôzne zariadenia (hodinky, televízie, automobily,…). Čo by malo byť aj jedným z hlavných motivátorov vývojárov, kedy môžu ponúknuť jednu aplikáciu pre viacero zariadení. Zároveň treba ešte dodať, že ekosystém Huawei tvorí viac ako 400 miliónov aktívnych používateľov platformy HMS (informáciu prezradil CEO Richard Yu v dobe predstavenia smartfónov z produktovej rady P40)

HarmonyOS
Zdroj: Huawei (Twitter)

Tan okrem iného hovoril aj HMS (Mobilné služby Huawei), kde vyzdvihol fakt, že v súčasnosti majú 1,4 milióna evidovaných vývojárov, čo predstavuje nárast o 115% oproti prvému kvartálu roku 2019.

V Číne Huawei môže uspieť, ale mimo  to bude náročné

Zatiaľ čo analytici IDC hovoria o tom, že v rámci Číny môže byť ich plán vcelku úspešný, a to  z dôvodu, že služby spoločnosti Google a ďalších podobných hráčov sú blokované štátom, tak v prípade ďalších regiónov to nemusí byť tak jednoduché. Dôvodom je, že veľkí hráči majú vo svojich službách integrované služby spoločnosti Google, prípadne Apple.

„Pre spoločnosť Huawei nebude ľahké vybudovať knižnicu špičkových aplikácií mimo Číny, pretože mnohé z nich sa spoliehajú na spoločnosť Google, napríklad v oblasti správy digitálnych práv, lokalizácie, platieb, rôznych notifikačných služieb,..“ uviedol Bryan Ma, viceprezident spoločnosti  IDC.

Huawei ďalej hovorí, že HMS môžu nahradiť Mobilné služby Google a mnoho vývojárov ich aj aktívne využíva. Konkrétne hovorí približne o 60-tisícoch aplikáciách. Zároveň však treba dodať, že mnohé populárne aplikácie v rámci Huawei obchodu (AG platformy) chýbajú. Napríklad v našom regióne podľa oficiálnych vyjadrení bolo k 19.5.2020 len 47 slovenských aplikácií. Podrobné čísla si môžete pozrieť nižšie.

AG platforma v cislach
Zdroj: Huawei (tlačová správa)

„Mimo Číny to bude ťažké, pretože väčšina aplikácií na výber pochádza od veľkých amerických vývojárov – Netflix, Facebooku (Instagram, WhatsApp), aplikácie Google atď. – ktoré majú samozrejme zakázanú spoluprácu s Huawei,“ uviedol Neil Shah, výskumník spoločnosti Counterpoint Research.

Spoločnosť Huawei sa v minulosti vyjadrila, že by chcela dotiahnuť produkty spoločnosti Google do obchodu App Gallery. Druhým dychom treba však dodať, že odhliadnuc od obmedzení uvalených americkou garnitúrou, prečo by to Google robil?

Čo si o tom myslíte Vy? Má Huawei šancu vybudovať vlastný ekosystém, ktorý by konkuroval Androidu a iOS? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre