Hovädzí steak na Marse? Aj to by mohlo byť jedného dňa realitou, vďaka tomuto projektu

Izraelská spoločnosť pracuje na prelomových projektoch v oblasti vesmírnych potravín

Mäso
Zdroj: youtube.com(WIRED)

Je možné získať mäso bez toho, aby sme museli chovať a následne zabíjať zvieratá? Momentálne nie, no to neznamená že by to v budúcnosti nebola jedna z možností. Viaceré spoločnosti sa snažia vytvoriť zážitok z konzumácie mäsa tak, aby sa vyhli všetkým negatívam, spojeným s jeho prípravou. Píše  o tom portál Universe Today.

Jednou z tých spoločností je aj Aleph Farms, ktorá pochádza z Izraela. Tá práve oznámila svoj najnovší projekt – Aleph Zero. Jeho cieľom je pestovanie mäsa vo vesmíre. Čo je však zaujímavé, toto nie je ich prvým vesmírnym počinom. Minulý rok dokázali vyprodukovať prvé mäso vo vesmíre, v spolupráci s 3D Bioprinting Solutions. Išlo o projekt, ktorý sa odohral na Medzinárodnej vesmírnej stanici a znamenal obrovský krok vpred, čo sa týka produkcie jedla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

3D tlačiareň na mäso

Najprv spoločnosť duplikovala prírodné svalové tkanivo dobytka. Následne odobrala, ešte na Zemi, bunky, ktoré sa na Vesmírnej stanici spojili s rastovými faktormi, či inými materiálmi. Následne boli vytlačené pomocou 3D biotlačiarne. Zúčastnené spoločnosti tvrdia, že hovädzina, vypestovaná vo vesmíre, by mohla byť v budúcnosti nesmierne dôležitá, avšak bude to trvať najmenej tri roky, než bude dostupná aj ľuďom na Zemi.

Jedinou nevýhodou projektu bolo, že sa im podarilo vytvoriť len drobný kúsok mäsa. Spoločnosť však dnes oslovuje rôzne vesmírne agentúry, ale aj iné spoločnosti. Ich cieľom je vytvoriť spoluprácu, vďaka ktorej by sa mohol tento projekt posúvať ďalej. Musia však konať rýchlo.

Program americkej vesmírnej agentúry NASA, Artemis, ale aj snahy spoločnosti SpaceX  o vytvorenie prvej kolónie na Marse, by mohli do vesmíru vyslať oveľa viac ľudí, ak by dokázali vyriešiť problémy s potravou. Pestovať mäso plánuje spoločnosť v takzvaných Biofarmách.

Momentálne je projekt len v zárodku, avšak bude zaujímavé sledovať, kam sa táto spoločnosť so svojim nápadom posunie v budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre