Hackeri zneužívajú AI-generované videá na YouTube na šírenie nebezpečného malvéru. Takto prebieha nový podvod!

V poslednej dobe sa na YouTube objavilo veľké množstvo videí vytvorených pomocou umelej inteligencie, ktoré majú za úlohu šíriť malvér.

hackeri
Zdroj: freepnglogos.com, úprava Vosveteit.sk

V dnešnej digitálnej dobe sa snažia kyberzločinci neustále nájsť nové spôsoby, ako distribuovať škodlivý softvér a získať prístup k citlivým informáciám. Jedným z novších trendov, ktorý sme mohli pozorovať, je zneužívanie umelých inteligencií (AI) na výrobu falošných videí. Nedávno sa objavili správy, že hackeri využívajú AI-generované videá na YouTube na šírenie nebezpečného malvéru, ktorý môže spôsobiť značné škody pre jednotlivcov aj firmy.

Vysoký nárast za posledné mesiace

Od novembra 2022 sa zaznamenal veľmi vysoký mesačný nárast o 200 až 300 % videí na platforme YouTube, ktoré v popisoch obsahujú odkazy na nebezpečný malware typu stealer, ako napríklad Vidar, RedLine alebo Raccoon. Tieto videá sa tvária ako tutoriály na stiahnutie nelegálnych, verzií populárnych softvérov, ako napríklad Photoshop, Premiere Pro, Autodesk 3ds Max, AutoCAD a podobne. Je to nebezpečný trik, ktorý podvodníci využívajú na získanie dôverčivých používateľov a šírenie malwaru, ktorý môže spôsobiť vážne škody pre jednotlivcov aj firmy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Využívajú technológiu AI na generovanie presvedčivých videí YouTube, ktoré sa zdajú byť legitímne, no v skutočnosti obsahujú skrytý kód, ktorý môže infikovať počítač diváka malvérom.“

Ekosystém narastajúceho zlodeja informácií

Z článku vyplýva, že malvér typu stealer – je pomerne sofistikovaný a dobre organizovaný. Hackeri používajú AI-generované videá na YouTube a podobné platformy na lákanie používateľov na kliknutie na odkazy. Po stiahnutí sa malvér nainštaluje na zariadenie obete a začne zhromažďovať citlivé informácie, ako sú heslá, bankové údaje, osobné informácie, IP adresy a ďalšie. Tento typ podvodu môže spôsobiť vážne škody pre jednotlivcov aj pre podniky, ktoré môžu prísť o dôležité obchodné informácie alebo peniaze. Je dôležité byť opatrní a mať na pamäti, že sľuby na získanie nelegálnych kópií softvéru môžu viesť k veľkým problémom.

AI malvér systém
Zdroj: cloudsek.com

Youtube ako distribútor škodlivého softvéru

YouTube s viac ako 2,5 miliardami aktívnych mesačných používateľov je populárnou a všestrannou platformou. Napriek tomu, že ide o jednoduchý spôsob, ako osloviť milióny používateľov. Hrozby sa snažia nájsť nové spôsoby, ako obísť algoritmy a kontrolné procesy tejto platformy.

Na fotografii nižšie môžete vidieť graf ako stúpol počet malvéru na platforme YouTube.

graf youtube malware
Zdroj: cloudsek.com

Prevzatie veľkého množstva účtov

Hackeri zneužívajú úniky dát a malvér tak, že preberú existujúci účet na YouTube. Cieľom sú aktívni používatelia (s významným počtom odberateľov a nahraných videí).

Na YouTube sa už objavilo niekoľko správ a sťažností týkajúcich sa preberania účtov. Po prebratí účtu útočníci nahrajú okamžite 5 až 6 videí.

Používanie falošných komentárov na zabezpečenie dôveryhodností

Hackeri pridávajú niekoľko komentárov tvrdiacich, že cracknutý softvér pre nich fungoval. Týmto komentárom sa videá zdajú byť dôveryhodné a zavádzajú používateľov. Viaceré videá obsahujú rovnaké komentáre v priebehu hodiny po ich zverejnení, čo naznačuje, že hrozba sa automatizuje a hackeri pridávajú falošné komentáre k videám hromadne.

Videa generované pomocou AI

Na platforme YouTube alebo Twitter sa nájde nespočetné množstvo videí generovaných pomocou AI. Tieto videá sú čoraz populárnejšie, pretože umožňujú vývojárom a tvorcom vytvárať obsah rýchlejšie a efektívnejšie. No niekedy umelá inteligencia slúži aj na šírenie nebezpečenstva.

Na nižšej fotografii je niekoľko príkladov tej istej fiktívnej postavy, ale s rôznymi návodmi.

AI genereované videa
Zdroj: cloudsek.com

Predtým, ako sa preto vrhnete do inštalácie nejakého cracknutého softvéru, hoci podľa návodu, tak zvážte, či vám nestojí za zváženie kúpa originálneho. Môže vás to vo finále vyjsť oveľa lacnejšie a nehovor viac o tom, že ušetríte aj kopu nervov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre