Spravodajstvo

Google začína varovať používateľov na možné nedôveryhodné výsledky vyhľadávania. Prvý krok proti dezinformáciám?

Vyhľadávač Google chce opäť aspoň čiastočným spôsobom ochromiť šírenie dezinformácií a hoaxov, ktoré sa internetom šíria raketovou rýchlosťou.

Spoločnosť Google predstavila vo svojom nedávnom blogu ďalšiu novinku v rámci vyhľadávača Google, ktorá je cielená na upozornenie pred možnými nedôveryhodnými informáciami, či zdrojmi. Oficiálne sa novinka v rámci vyhľadávania označuje za nové upozornenie pre rýchlo sa vyvíjajúce výsledky vyhľadávania. V čosi „ľudskejšej“ reči ide o upozornenie na možné nespoľahlivé výsledky vo vyhľadávaní, ktoré sa môžu rýchlo meniť v čase.

Upozornenie na možné nespoľahlivé informácie

Nová funkcionalita by sa mala zameriavať najmä na rýchlo šíriace sa novinky, o ktorých informuje iba hŕstka zdrojov. Na upozornenie na možné nespoľahlivé výsledky však môže človek naraziť aj v prípade starších správ, o ktorých informovalo taktiež iba zopár zdrojov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V našom súčasnom prostredí je čoraz dôležitejší prístup k včasným, relevantným a spoľahlivým informáciám. Či už niečo vidíte na sociálnych sieťach alebo sa rozprávate s priateľom, môžete sa obrátiť na Google, kde sa dozviete viac o rozvíjajúcich sa problémoch,“ uvádza Google vo svojom blogu.

Dobrým príkladom je napríklad vyhľadanie frázy „ufo filmed traveling 106 mph“ v prípade amerického vyhľadávača. Vyhľadávanie tejto frázy v tomto prípade zobrazí článok s video zábermi údajného ufa zachyteného vo Walese z roku 2016. Samotná správa má však iba minimálnu mediálnu pozornosť a preto vyhľadávač automaticky používateľa upozorní na to, že sa môže jednať o nespoľahlivý výsledok.

google vyhladavanie upozornenie na nespolahlive informacie
Zdroj: Google

„Aj keď Vyhľadávanie Google bude vždy k dispozícii s najužitočnejšími výsledkami, ktoré môžeme poskytnúť, spoľahlivé informácie, ktoré hľadáte, niekedy ešte nie sú online. To môže platiť najmä pre najnovšie správy alebo nové témy, keď informácie, ktoré sa zverejnia ako prvé, nemusia byť najspoľahlivejšie.“

Úlohou novej funkcie je používateľovi poskytnúť viac kontextu o výsledkoch vyhľadávania, aby mal istotu a možnosť vyhodnotiť informácie vyhľadané online. Nové upozornenie na možné nespoľahlivé výsledky sa už teraz vyskytuje v USA v anglickom jazyku, no v najbližších mesiacoch ho zrejme uvidíme aj v ďalších kútoch sveta spoločne s ďalšími súvisiacimi funkciami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close