Google uvoľnil prvý náhľad Androidu 13 pre vývojárov. Rovnako ukázal aj novinky, na ktoré sa môžeme už dnes tešiť!

Google uvoľnil prvú verziu Androidu 13. Ide o takzvaný náhľad pred vývojárov, ktorý odhaľuje prvé funkcie pripravovaného Androidu.

Android 13 Tiramisu
Zdroj: unsplash.com (Kasturi Roy), Google, Vosveteit

Hoci sa v posledných dňoch spomína najmä Android 12 a to v súvislosti s Monet témami, tak najnovšie sa do pozornosti dostáva nadchádzajúca verzia operačnému systému, Android 13. Dôvodom je, že spoločnosť Google uvoľnila prvý náhľad pripravovaného Androidu pre vývojárov.

Google v rámci publikovaného blogu približuje časový harmonogram, ako bude uvoľňovať jednotlivé verzie Androidu 13. Dnešným dňom spoločnosť sprístupnila prvý náhľad pričom BETA verziu uvoľní v priebehu apríla. Neskôr, v júni začne distribuovať verziu Androidu 13, ktorá bude označená ako „Platform Stability“. Pôjde o verziu operačného systému, ktorá bude vo svojej podstate už finálnou a nebudú do nej pribúdať nové funkcie, ale ani ubúdať. Google v tejto fáze bude operačný systém už len optimalizovať a rovnako aj vývojári aplikácií budú môcť začať s prácami na prispôsobení svojich aplikácií. Publikovaný diagram ďalej odhaľuje, že Android 13 bude oficiálne uvoľnený pre širokú verejnosť najskôr v auguste alebo septembri tohto roka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android 13_harmonogram dostupnosti
Zdroj: Google

Google sprístupnil náhľad Androidu 13: Tu je prehľad noviniek

Čo sa týka hlavných noviniek, tak tých Google ukázal viacero. Jednou z nich je napríklad nový systémový vyberač fotografií, ktorý má byť bezpečnejší v porovnaní s aplikáciami tretích strán. Dôvodom je, že používateľom umožní zdieľať fotografie a videá s aplikáciami bez toho, aby potrebovali povolenie na zobrazenie všetkých fotografií, ktoré máte uložené v smartfóne. Inými slovami, ak budete zdieľať s nejakou aplikáciou fotografie, tak aplikácia bude pristupovať len k tým fotografiám, ktoré napríklad nahrávate do služby. Čerešničkou na torte je, že túto funkciu Google neskôr sprístupni i pre Android 11, resp. Android 12.

Android 13_prostup aplikacii k fotografiam
Zdroj: Google

Ďalšia zmena sa bude dotýkať Wi-Fi. V súčasnosti, mnohé aplikácie ktoré vyžadujú pripojenie sa k Wi-Fi sieti, tak požadujú aj zdieľanie informácie o polohe zariadenia hoci túto informáciu reálne nepotrebujú. Tomuto správaniu Google chce dať v nasledujúcej verzii OS stopku.

Ďalšia zmena, ktorú spoločnosť ukázala, je v podobe úprav dizajnového jazyka Material You. Google v Androide 13 rozšíri dynamické farby Material You mimo aplikácií Google na všetky ikony aplikácií. Vďaka tomu umožní používateľom zvoliť si ikony, ktoré zdedia odtieň ich tapety a ďalšie predvoľby motívu. Treba však uviesť, že táto funkcia bude zo začiatku dostupnou len pre telefóny Pixel a neskôr aj pre ďalšie zariadenia.

Android 13_Monet temy
Zdroj: Google

Ďalšou novinkou, o ktorej sa v minulosti hovorilo, je možnosť zmeny jazyka pre každú aplikáciu zvlášť. Znamená to, že napríklad v aplikácii Facebook budete môcť mať predvolený anglický jazyk, zatiaľ čo v aplikácii Instagram Slovenčinu. Inými slovami, jazyk aplikácie sa nebude odvíjať od predvoleného jazyka v telefóne.

Pre ktoré telefóny môžete už dnes stiahnuť Android 13?

Samozrejme, ako to býva u spoločnosti Google zvykom, tak vývojárske verzie Androidu sprístupňuje v prvom kole najmä pre svoje zariadenie. Nie je tomu inak ani v tomto prípade. Náhľad nového Androidu 13 je dostupný pre tieto modely telefónov – Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5, Pixel 4a (5G), Pixel 4a, Pixel 4 XL a Pixel 4.

Ako hodnotíte nadchádzajúce zmeny Androidu 13? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre