Google ukazuje, ako vylepšil za poslednú dobu vyhľadávania na webe, aby sme našli dôveryhodné informácie

Vyhľadávanie prostredníctvom Googlu si rokmi prešlo rôznymi vylepšeniami. Za dnešné rýchle vyhľadávanie vďačíme týmto nástrojom.

Vyhladavac Google_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Vedieť nájsť kvalitné a overené informácie je v dnešnej dobe veľmi dôležitá zručnosť. Na internete totiž viete nájsť fakt všetko, len musíte zadať tie správne slová. Na vyhľadávanie rôznych druhov informácií drvivá väčšina využíva služby Googlu a jeho vyhľadávania. To sa rokmi zlepšovalo a je omnoho intuitívnejšie a prehľadnejšie, než kedykoľvek predtým. Ta týmto neustálym zlepšovaním stojí súhra viacerých pokročilých nástrojov, na ktoré upozornil Google na svojom blogu a my sa na nich spoločne pozrieme.

Vybrané úryvky

Pri vyhľadávaní informácií prostredníctvom Googlu ste si určite všimli, že niekedy sa daná informácia zobrazí zvýraznená v úryvku na začiatku stránky. Hľadanie odpovede je tak oveľa rýchlejšie, pretože ju nemusíte hľadať v článku, ktorý musíte otvoriť. A práve na týchto úryvkoch sa Google snaží zapracovať najviac. Jeho cieľom je totiž to, aby týchto úryvkov bolo čo najviac a ľudia ich považovali za dôveryhodný a odborný zdroj.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
google vyhľadávanie úryvok
Zdroj: vosveteit.sk

Google pritom využíva najnovší model umelej inteligencie s názvom Multitask Unified Model (MUM). Táto umelá inteligencia sa snaží nájsť konsenzus medzi viacerými vysokokvalitnými zdrojmi informácií, ktoré sa zhodujú na rovnakej skutočnosti. To rozhodne nie je tak jednoduché, pretože každá stránky využíva iný opis na rovnakú skutočnosť.

Vylepšenie informačnej gramotnosti

Množstvo tém diskusií online alebo v reálnom svete pochádza z internetu a najmä zo sociálnych sietí. Ľudia si ale zvykli, že nie všetko, čo je na internete je pravda a preto si tieto informácie radi overujú. A práve na tieto informácie a údajné fakty sa zameriava Google tým, že si o nich zisťuje viac. Stoja za tým funkcie ako Fact Check Explorer, Reverse image search a About this result. Používatelia tak môžu využívať Google na overovanie mýtov a faktov ešte o čosi intenzívnejšie.

Podrobné informácie o hľadanom výsledku

Pri hľadaní informácií nie je vhodné sa zamerať iba na jeden zdroj, no na celý komplex. Google v tomto smere poskytuje podrobné informácie, ktoré vám pomôžu zobraziť viac kontextu k vami hľadanému výsledku ešte predtým, než navštívite danú stránku. Google vám zobrazí to, ako veľmi sa daný zdroj šíri, či spoločnosť vlastní iný subjekt alebo taktiež online recenzie. Všetky tieto podrobné informácie vám vedia pri hľadaní poskytnúť dôležitý kontext.

Podobné informácie Google pomaly spúšťa aj pre samotné webové stránky. Tieto informácie získate pri otvorení konkrétnej stránky v spodnej časti obrazovky.

o zdroji vysledky vyhladavania
Zdroj: Google

Varovanie pred neoverenými informáciami

Dnešná doba je rozhodne mimoriadne dynamická a aj informácie sa v nej šíria veľmi rýchlo. Preto ak sa na internete objaví nejaký trend, tak overovanie informácií jednoducho nestíha, čo napomáha šíreniu rôznych senzačných, no často falošných správ. Ide o takzvanú informačnú medzeru. Práve na túto medzeru sa chce Google viac zamerať aby používateľov varoval, že ide o tému, ktorá sa rýchlo vyvíja na overené fakty si jednoducho treba trochu počkať. To samozrejme neznamená, že používateľ nevie nájsť pravdivé informácie. Ide iba o to, že by mal byť opatrnejší.

google varovanie malo zdrojov
Zdroj: Google

Aký máte názor na vyhľadávací nástroj od Googlu? Využívate ho alebo preferujete inú alternatívu? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre