Google približuje, akú úlohu zohráva AI pri tom, aby sme vo vyhľadávači našli to, čo hľadáme. Je to celá veda!

Google bližšie popisuje, akú úloha zohráva umelá inteligencia v tom, aby sme vo vyhľadávači našli, to čo hľadáme. Je to vcelku komplikované.

Ako funguje vyhladavanie v Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Určite ste si všimli, že vyhľadávanie cez Google sa za tie roky neuveriteľne zlepšilo. Kedysi sme potrebovali zadať presný názov hľadanej veci a ani to neznamenalo okamžitý úspech. No najmä strojové učenie a umelá inteligencia prispela k tomu, že Google vie lepšie, čo vlastne chceme, než my. Na tému upozornil web blog.google.com.

Jedno z najväčších zlepšení môžeme vidieť najmä pri zadávaní slov. Umelá inteligencia sa naučila rozpoznávať rôzne preklepy, čo neuveriteľne zľahčuje vyhľadávanie. Také vyhľadávanie sa ale musí neustále zlepšovať. Dnešný svet je neuveriteľne dynamický a nové trendy prispievajú k tomu, že až 15 percent každodenných vyhľadávaní je nových, dovtedy nepoznaných.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako tieto systémy vyhľadávania fungujú?

Možno si pomyslíte, že s každým vylepšením sa prepíše kód predchádzajúceho algoritmu, no vôbec tomu nie je tak. Google sa snaží o prepojenie starších algoritmov s tými novými. Na vyhľadávaní sa preto podieľajú stovky algoritmov. Tieto algoritmy sa spúšťajú v rôznych kombináciách pre čo najlepší pôžitok pri vyhľadávaní.

V roku 2015 prišiel Google s revolučným systémom hodnotenia – RankBrain. Bol to prvý systém, ktorý používal umelú inteligenciu vo vyhľadávaní. Jeho základ bol položený na prepojení slov s pojmami, niečo, čo v ľudskom mozgu funguje prirodzene, no v tom počítačovom nie. Síce je RankBrain už 7 rokov starý, no stále je jedným z hlavných systémov umelej inteligencie, ktorý sa podieľa na vyhľadávaní.

Čo je to neurónové párovanie?

Neurónové siete sú základným prvkom moderných systémov umelej inteligencie. Google tieto siete zaviedol do vyhľadávania od roku 2018 pre lepšie pochopenie súvisu dopytu so stránkami. Na vyhľadávanie sa pozerá ako na celok, nie iba na kľúčové slová. Tým, že systémy porozumejú širším pojmom zastúpeným v dopyte, vedia aj lepšie porovnávať a priniesť lepší výsledok.

umela inteligencia
Zdroj: Pixabay

Následne tu máme model BERT. Tento model prišiel v roku 2019 a bol obrovskou zmenou v porozumení prirodzeného jazyka. BERT pomáha pochopiť kombinácie slov, ktoré vyjadrujú rôzne významy a zámery. Rôzne kombinácie slov sa snaží pochopiť ako komplexnú myšlienku a registruje taktiež ich sekvenciu. Model BERT je neuveriteľne dôležitý pri zobrazení relevantných výsledkov, ktoré vie zoradiť podľa stupňa relevantnosti.

Na záver tu máme model MUM (Multitask Unified Model). Tento model bol predstavený v máji minulého roka a predstavuje ďalší míľnik umelej inteligencie vo vyhľadávaní. Model MUM je v podstate vylepšená verzia modelu BERT s tým, že tento model je schopný jazyk nielen chápať, ale ho aj generovať. MUM je vyškolený v 75 jazykoch a taktiež, ako už z názvu vyplýva, dokáže viacero vecí naraz. To umožňuje danému modelu rozvíjať komplexnejšie chápanie informácií a vedomostí o svete.

Kombináciou všetkých týchto modelov a systémov je dnešné Google vyhľadávanie. A my už iba môžeme s úžasom pozorovať, kam sa až technológie a umelá inteligencia dokážu posunúť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre