Google- Šetríme energiu chladením serverov!

Zdroj: vlastný

Možno si to ani neuvedomujete, ale vo virtuálnom svete sa každodenne stretávame s množstvom dát. Sú akýmsi stavebným mostíkom pre rôzne služby, systémy a aplikácie. Všetko od e-mailu, cez You Tube, ako aj vyhľadávanie v Googli, prechádza cez dátové centrá, kde sú informácie spracované a uložené.

Ale existuje jedna nevýhoda ktorá je s dátami jednoznačne spojená. A tou je ich energetická účinnosť. Neustála práca procesorov, pevných diskov, sieťových pripojení si vyžaduje aj určitú spotrebu energie. Preto celý systém ich riadenia potrebuje výkonný systém chladenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

BBC tvrdí, že podľa niektorých odhadov až 2% emisií skleníkových plynov na svete, sú spôsobené práve dátovými centrami. Mnoho z centier sa až zúfalo snaží zvýšiť svoju prosperitu. Niektorí sa snažia vytvoriť účinnejšie systémy, iní stavajú svoje dátové centrá v chladnejších klimatických podmienkach. Nájdu sa aj takí, ktoré svoje servery ,,pochovajú“ na dne oceánu.

Pokles spotrebnej energie, môže pre firmy znamenať značné úspory. Spoločnosť Google ohlásila, že sa jej podarilo znížiť energiu na chladenie jedného z jej dátových centier. A to až do výšky 40%. Tajomstvo úspechu je vraj vo vzdelávaní v oblasti strojníctva.

Systém chladenia pre všetky dátové centrá Googla!

DeepMind sa vyjadril, že vyvíja vzdelávací systém. Akýsi stroj ktorý používa historické dáta zo senzorov dátových centier Googla. Ide o systém účelného algoritmu, ktorý riadi chladenie vo vnútri dátového centra čo najefektívnejšie. Výsledky hovoria sami za seba. Systém je schopný upravovať a udržať chladenie pod spomínanú hodnotu 40%. Je natoľko účinný, že by mal byť do konca roka použitý vo všetkých dátových centrách Googla.

Podľa Richa Evansa, výskumného pracovníka v DeppMind, krása systému spočíva v jeho  nasadení aj do ďalších centier. Taktiež môže byť nápomocná v oblastiach akými sú optimalizácia spotreby vody, alebo v národnej energetickej sieti.

Spoluzakladateľ spoločnosti DeepMind, Mustafa Süleyman tvrdí , že algoritmus je perfektný pre mnoho priemyselných zariadení. Tím aj oznámil, že bude podpisovať závery aby bol systém v blízkej budúcnosti naďalej rozširovaný.

Zdroj: neowin.net

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre