Google predstavil nové funkcie vyhľadávača, ako môžete vyhľadať informácie. Využijete ich?

Google predstavil nové spôsoby, ako môžeme vyhľadávať informácie na internete. Prvým z nich je Circle to Search a druhým vylepšené vyhľadávanie informácií z obrázkov a fotografií.

Vyhladavac Google_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Webový vyhľadávač Google využíva obrovské množstvo ľudí, využívame ho predovšetkým na vyhľadávanie rôznych informácií. Napríklad, keď sa chceme dozvedieť o veciach, o ktorých toho veľa nevieme, poprípade sa snažíme niečo nové naučiť a potrebujeme k tomu návod. Tých situácií je ale samozrejme oveľa viac, kedy po ňom siahneme.

V minulosti vyhľadávač slúžil hlavne na vyhľadanie konkrétnych odpovedí na rôzne otázky, no dnes sa vieme cez neho dostať k oveľa širšiemu spektru informácií, napríklad ku správam, podrobnostiam o produktoch, ktoré si chceme kúpiť a podobne. V súčasnosti nie je ničím výnimočným, keď vo vyhľadávači nehľadáme už len textové dopyty, ale napríklad aj obrázky, videá či dokonca zvuk. V novom blogu spoločnosť Google predstavila nové dva spôsoby vyhľadávania informácií, ktoré so sebou prináša rok 2024.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zakrúžkujte, čo chcete vyhľadať (Circle to Search)

Technologický gigant najnovšie predstavil nové spôsoby, ako môžeme používať vyhľadávač Google. Prvým z nich je Circle to Search.

Pre lepšiu ilustráciu, ako tento nástroj funguje, si predstavte nasledovnú situáciu. Napríklad na videu uvidíte svete, ktorý sa vám páči natoľko, že by ste si ho chceli kúpiť. Odteraz vám ho stačí pomocou prehliadača Google zakrúžkovať, resp. označiť a Google vám poskytne webové stránky, kde sa práve takýto, poprípade podobný sveter predáva. Viete vec nielen zakrúžkovať, ale aj zvýrazniť či stlačiť. Takúto vec si budete vedieť samozrejme zakrúžkovať aj na obrázku.

„Jednoduchým gestom si môžete vybrať obrázky, text alebo videá akýmkoľvek spôsobom, ktorý vám príde prirodzený – ako je krúženie, zvýrazňovanie, čmáranie alebo klepnutie – a nájsť potrebné informácie tam, kde sa práve nachádzate.“, opisuje Google novú funkciu.

Táto novinka však bude fungovať najprv len na vybraných Androidoch, ako sú telefóny Pixel 8, Pixel 8 Pro, či všetky nové mobilné zariadenia Samsung Galaxy v sérii S24. Ak vlastníte vyššie spomenuté zariadenie, funkciu viete vyskúšať už od 31. januára.

Pokročilejšie vyhľadávanie cez fotografie a kameru smartfónu

Vyhľadávanie dopytov cez funkciu obrázkov či cez Google Lens, nie je žiadnou novinkou. No Google vylepšuje túto funkciu o ďalšie možnosti, ako spresniť výsledky vyhľadávania, aby zodpovedali tomu, čo hľadáte. Ešte v roku 2022 Google zaviedol funkciu takzvaného multivyhľadávania v aplikácii Lens, kedy ste mohli pridať bližšie špecifikácie k vizuálnym dopytom, aby ste našli čo najpresnejšiu odpoveď. Najnovšie táto funkcia mieri aj do aplikácie Google. Gigant ale dopĺňa, že vylepšil rozhranie, kde sa vám zobrazí viac výsledkov vyhľadávania, ktoré sú založené na AI, ktoré ale presahujú len vizuálne zhody. To vám dáva možnosť klásť zložitejšie či viac špecifické otázky.

Predstavte si situáciu, že zbadáte stolovú hru, no nepoznáte jej názov a nemáte po ruke ani škatuľu, že by ste si o nej prečítali viac. Ako prvé vás asi napadne, „čo je to za hru a ako sa hrá?“. A práve tu využijete novú funkciu. Stačí odfotiť hru a pridať svoju otázku (napr. „Ako sa to hrá?“), aby ste získali prehľad poháňaný umelou inteligenciou, ktorý spája najrelevantnejšie informácie z celého webu.

Druhá menová funkcia bude uvoľnená najprv pre používateľov v USA a neskôr aj pre zvyšok sveta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre