Prečo sa Android smartfóny plynúcim časom spomaľujú a ako vyriešiť tento problém?

Android smartfón môže po rokoch fungovať pomalšie ako na začiatku. Prečo je to tak? Toto môžete spraviť, aby ste si pomohli.

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Každý, kto už má smartfón niekoľko rokov, vie, že po čase už nefunguje tak ako na začiatku. Batéria sa vybíja rýchlejšie a aplikácie, vrátane celého operačného systému už nejdú tak, ako tomu bolo pri kúpe mobilu. Lenže prečo výkon smartfónu postupne klesá? Poďme sa pozrieť na niekoľko najčastejších dôvodov.  

Prečo sa smartfón plynúcim časom spomaľuje

Starnutie hardvéru 

Postupom času sa komponenty smartfónu opotrebúvajú, čo sa môže prejaviť na jeho výkone. S tým ako užívateľ nedokážete spraviť nič, len investovať do novšieho zariadenia alebo výmeny súčiastok. Spomalenie smartfónu kvôli opotrebovaniu závisí výrazne na výkone a kvalite zariadenia. Napríklad, ak si kúpite najnovšiu vlajkovú loď, o pár rokov nemusí byť opotrebovanie komponentov tak výrazné, ako keď siahnete po lacnejšom smartfóne.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aktualizácie aplikácií 

Aj toto je niečo, čo sa viaže s výkonom vášho zariadenia. Z praxe môžeme vedieť, že aplikácie dostávajú pravidelne aktualizácie, ktoré prinášajú novšie a novšie funkcie. Tieto funkcie vznikajú s ohľadom na najnovší hardvér a schopnosti aktuálnej generácie smartfónov. Stane sa vám teda, že v určitom bode sa aplikácie stanú náročnejšie na váš smartfón. To sa samozrejme prejaví tým, že vám začnú sekať, reagovať pomaly alebo padať.  

V tomto prípade taktiež pomôže len výmena smartfónu za novší. Neodporúčame vypnúť automatické aktualizácie aplikácií, pretože vtedy len zvyšujete riziko, že sa stanete obeťou hackerov. Ide o známy problém „opustených aplikácií„, ktoré predstavujú dvere pre útočníkov do mobilu. Zároveň ale majte na pamäti, že jedna “zlá” aktualizácia ešte nemusí znamenať, že je váš smartfón zastaraný. Mohlo sa stať, že optimalizácia tejto konkrétnej aktualizácie nebola až na takej vysokej úrovni, ako v prípade iných.  

Milióny opustených aplikácií na Google Play Store predstavuje problém
Zdroj: Unsplash (Joshua Sortino), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Operačný systém 

Pri operačnom systéme platí to isté, čo pri aplikáciách. Novšie verzie Androidu sú pochopiteľne náročnejšie na výkon, kvôli novým možnostiam, ktoré verzia prináša. Tieto nové funkcie nemusia byť používané, ale môže ísť o procesy, ktoré prebiehajú na pozadí.  

aktualizacia smartfoni Android
Zdroj: tomeqs / Shutterstock.com

Veľa nainštalovaných aplikácií  

Váš smartfón prichádza s určitou kapacitou interného úložiska. Neznamená to ale, že ak máte k dispozícii 500 GB, tak by ste ich mali zapratať do posledného megabajtu. V smartfóne má bežný užívateľ desiatky aplikácií, no reálne používa len hŕstku z nich. Vždy odporúčame odinštalovať tie, ktoré ste nepoužili napríklad zopár týždňov alebo celý mesiac. Dnes nie je problém stiahnuť potrebnú aplikáciu znova.  

Veľa súborov v smartfóne 

Ďalší problém s pamäťou objavia mnohí práve po rokoch používania. Smartfón sa stal aj našim prenosným fotoaparátom a dnes je úplne bežné, že v ňom máme uložené tisíce fotografií. Môžu to byť fotky z dovolenky, momentky s blízkymi, memečka alebo rôzne iné fotky, videá alebo aj hudba. Aby sme posledné dva body uzatvorili, Android operačný systém potrebuje časť voľného miesta na úložisku, aby mohol bez problémov narábať so súbormi a procesmi. Ak toto miesto nemá, odzrkadlí sa to práve na výkone.  

Odporúča sa nechať nejakých 15 až 20% úložiska voľných, aby smartfón nesekal a fungoval plynulo.

Malvér 

Škodlivý softvér nie je až tak otázkou veku, ako skôr otázkou “šťastia”. Malvér sa nám môže do smartfónu dostať prvý deň po rozbalení alebo posledný deň pred vložením SIM karty do nového telefónu. Niekedy ale spomalenie zariadenia nie je otázkou jeho veku, ale malvéru, ktorý kradne všetok váš dostupný výkon.  

Vírusy, trójske kone, spyware alebo iné nemajú spravidla dobrú optimalizáciu. Hackera totiž nezaujíma, aby jeho škodlivý softvér fungoval na vašom smartfóne čo najlepšie. Zároveň ale malvér potrebuje veľa výkonu, lebo neustále prehľadáva vaše úložisko a posiela dáta hackerom.  Ak máte v zariadení malvér, pomôže kvalitný antivírový program, odinštalovanie podozrivej aplikácie alebo reset do továrenských nastavení. 

Android zariadenia majú slabinu, kvôli ktorej sa pre nich malvér stane neviditeľný
Zdroj: Pixabay (clary2014, geralt), Bing Image Creator, Úprava: Vosveteit.sk

Veľa aplikácií na pozadí 

Ako sme už spomenuli, aplikácie sa postupne stávajú náročnejšie. Trochu iný problém však predstavujú aplikácie na pozadí, hlavne pri menej výkonných zariadeniach. Napríklad antivírové softvéry sa považujú za pomerne náročnú aplikáciu, ktorá funguje na pozadí stále, aby vás chránila. Ak otvoríte ďalšiu náročnú aplikáciu, napríklad mobilnú hru, váš smartfón nemusí obe aplikácie zvládnuť naraz. To sa taktiež prejaví tým, že sa vám spomalí zariadenie.  Vyriešiť tento problém môžete použitím ľahších aplikácií alebo zatvorením aplikácií, ktoré nepoužívate často. 

aplikacie na pozadu smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk a Ahmed Zayan z Unsplash

V súvislosti s touto témou treba povedať, že nestačí vyvolať len správcu aplikácií a vypnúť aplikácie, ktoré sú aktívne. Ideálne sa je pozrieť na všetky spustené služby vo vašom mobile. Návod ako na to, sme vám priniesli v tomto článku. Môžete tak okrem iného identifikovať potenciálne aj vírus či iný škodlivý softvér.

spustene aplikacie a sluzby v Android smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

Prehriatie 

Staršie zariadenia môžu mať problém aj s prehrievaním, hlavne keď sa spojí niekoľko vyššie spomínaných faktorov. Hlavne počas horúceho leta sa môže stať, že teploty smartfónu prekročia určitú hranicu. Výrobcovia komponentov do nich dávajú bezpečnostnú poistku, ktorá bráni poškodeniu hlavne vplyvom vysokých teplôt. Čo sa stane je, že sa výkon komponentov úmyselne zníži, aby teploty nerástli a nepoškodil sa procesor, grafický čip alebo iné komponenty. Vo vážnejších prípadoch môže dôjsť k vypnutiu celého smartfónu.  Pri prehrievaní smartfónu odporúčame zatvoriť náročné aplikácie a nechať smartfón prirodzene vychladnúť. 

Dôvody vyššie bývajú najčastejšie, prečo váš smartfón je pomalý.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre