Váš Facebook profil o vás prezrádza viac, než si myslíte. Toto si ihneď zmeňte, aby ste o sebe neprezrádzali toho veľa ľuďom, ktorých nepoznáte!

Pozrite sa, ako môžete obmedziť na Facebooku viditeľnosť vašich príspevkov a zabrániť cudzom ľudí, aby nemohli sledovať váš profil.

sukromie facebook
Zdroj: Marten Newhall on Unsplash, úprava redakcie

Sociálne siete sú fenoménom dnešnej doby. Pristupujeme cez ne k správam a informáciám na internete. Rovnako cez ne komunikujeme s priateľmi či známymi. Nemenej často ale na sociálnych sieťach zdieľame aj citlivé údaje, fotografie, snímky našich detí, plány a podobne. Málokoho by to napadlo, ale tieto informácie sa dajú poľahky zneužiť. Napríklad, útočník vám môže ukradnúť identitu a vydávať sa za vás. Prípadne môžete naraziť na stalkera alebo a podobne.

Možno si poviete, že nikoho nezaujímate, a tento problém hodíte za hlavu. Rovnako ale, bohužiaľ, aj ľudia z vášho okolia, o ktorých by ste to nepovedali, vám môžu chcieť nejako ublížiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najlepšie, čo môžete spraviť, aby ste zostali v bezpečí, je nezdieľať o sebe žiadne podrobnosti na internete. Ak ste sa ale predsa len rozhodli, že budete zdieľať o sebe informácie online, tak by ste mali prinajmenšom obmedziť ich viditeľnosť pre cudzie osoby, ktoré nepoznáte. My sa nižšie pozrieme teraz na nastavenia Facebooku, ako to môžete docieliť, aby cudzie osoby nelustrovali váš profil, fotografie a príspevky na dennom poriadku.

Tieto nastavenia si na Facebooku upravte

Obmedzte, kto vás môže sledovať

Určite nie je nič príjemné, keď vás niekto sleduje, každý váš komentár, príspevok a podobne. Táto situácia je o to najpríjemnejšou, keď vás sledujú neznáme osoby. Vedeli ste, že na Facebooku môžete obmedziť, kto vás môže sledovať? Je to pomerne jednoduché. Poďme sa pozrieť, kde túto funkciu nájdete.

 • Kliknite na váš profilový obrázok.
 • Teraz na Nastavenia a súkromie.
 • Potom na Nastavenia.
 • Dostaňte sa k možnosti Publikom a viditeľnosť.
 • Z ponuky vyberte možnosť Sledovatelia a verejný obsah.
 • Upravte si možnosť Kto môže byť môj sledovateľ.

Nižšie na snímkach obrazovky, sa môžete pozrieť, kde túto funkciu nájdete (pozn. od bodu č. 5).

Obmedzte viditeľnosť vašich príspevkov

Poďme sa pozrieť na nastavenie, pomocou ktorého môžete obmedziť viditeľnosť vašich príspevkov pre cudzie osoby.

 • Kliknite v prvom kroku na vašu profilovú fotografiu.
 • Zrolujte ponuku k možnosti Nastavenia a súkromie.
 • Kliknite teraz na možnosť Nastavenia.
 • Dostaňte sa teraz k možnosti Publikom a viditeľnosť.
 • Vyberte možnosť Príspevky a potom Kto môže vidieť vaše budúceho príspevky.
 • Obmedzte ich viditeľnosť.

Vo všeobecnosti vám odporúčame, aby ste obsah, ktorý nahrávate na Facebook, zobrazovali len priateľom a nie nikomu druhému. Rovnako obmedzte aj možnosť napríklad zdieľania vášho obsahu neznámymi osobami.

Ak by ste potrebovali návod vyššie vidieť aj na snímkach obrazovky, tak ich prikladáme nižšie (pozn. od bodu č. 4).

Odporúčame vám v rámci týchto nastavení upraviť aj viditeľnosť vašich minulých príspevkov.

Pevne veríme, že tip na tieto nastavenia, vám pomôže, aby ste si vedeli lepšie chrániť vaše online súkromie. Mimochodom, vedeli ste, že môžete rovnako zabrániť tomu, aby váš Facebook profil bol dohľadateľný vo vyhľadávačoch, ako je napríklad Google? Podrobne sme sa tejto téme venovali v tomto článku.

Poznáte aj vy nejaké tipy, ako môžete svoj profil na sociálnej sieti ochrániť pred sliedičmi či neznámymi ľuďmi? Dajte nám ich vedieť nižšie alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre