Google pracuje na funkcii, aby ste mohli lokalizovať aj vypnutý smartfón

Android dostane do vienka funkciu, ktorá umožní lokalizovať stratený smartfón aj v prípade, keď bude vypnutý.

strateny smartfon strateny telefon
Zdroj: cunaplus / Shutterstock.com

Pravdepodobne ste sa už ocitli v situácii, že ste niekde položili telefón, a nevedeli ste kde. V tom lepšom prípade ste ho našli neskôr, v tom horšom už nie. Frustrujúce je hlavne to, ak ste váš telefón zapatrošili a je vypnutý. Rovnako nepríjemná situácia je, keď vám ho niekto ukradol a hneď ho vypol, aby nemohol byť lokalizovaný.

Nech je ako chce, tak nájsť vypnutý smartfón je pomerne náročné. To by sa ale mohlo v dohľadnej dobe zmeniť. Funkcia Nájsť môj smartfón by mohla totiž čoskoro fungovať aj v prípade, keď je váš smartfón vypnutý, upozorňuje portál androidpolice.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávny únik informácií ukazuje na to, že Google aktívne pracuje na privedení API (pozn. redakcie: ide vývojárske nástroje), pomocou ktorého by bolo možné lokalizovať vypnutý smartfón. Ako vysvetľuje portál, tak systém v podstate funguje tak, že zariadenie by vysielalo cez Bluetooth signály, ktoré by registrovali blízke Android smartfóny naokolo. Následne by telefón, ktorý zaevidoval signál zo strateného mobilu, by ho zašifroval a odovzdal na server Google. Dešifrovať polohu bude môcť následne len vlastník strateného mobilu. Vzhľadom na popularitu Android telefónov, by ste tak mali pomerne veľkú šancu, že svoje stratené zariadenie nájdete.  

Google preto, aby toto fungovala, tak pracuje na tom, aby „Bluetooth majáky“ mohli posielať a ukladať signál aj v situácii, keď je smartfón vypnutý. Má to ale jeden háčik, vypnuté vyhľadávanie nie je typ funkcie, ktorú možno povoliť na akomkoľvek zariadení. Je to preto, že zariadenie potrebuje hardvérovú podporu na napájanie ovládača Bluetooth, keď sú ostatné komponenty vypnuté. Zároveň výrobcovia smartfónov musia vynaložiť extra energiu, aby túto funkciu spojazdnili. Napríklad musia povoliť funkciu, aby Android mohol režim vypnutého hľadania a odosielania signálu.

Funkcia príde s Androidom 15

Podľa dostupných informácií, s ktorými prišiel portál, táto funkcia by mohla byť dostupnou spolu s príchodom Androidu 15. Rovnako sa predpokladá, že táto funkcia bude dostupnou len na tejto verzii operačného systému. Zároveň treba podotknúť, že funkcia bude s najväčšou pravdepodobnosťou debutovať v telefónov Pixel. Do ďalších modelov sa dostane neskôr.

Akonáhle budeme vedieť ďalšie podrobnosti o pripravovanej funkcii, tak vás budeme informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre