SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Google plánuje ukončiť vývoj AI nástrojov pre ropné a plynárenské spoločnosti

Ku podobnému kroku by mali v budúcnosti inklinovať aj ďalší giganti ako Microsoft, či Amazon

Klimatické zmeny donútili jedného z najväčších softvérových gigantov na svete pristúpiť ku jednému z najzásadnejších rozhodnutí v histórii. Spoločnosť Google totižto plánuje zastaviť a definitívne ukončiť vývoj AI nástrojov (nástroje s umelou inteligenciou) pre ropné a plynárenské spoločnosti. Rozhodnutie softvérového giganta prichádza potom, čo ho svetová organizácia Greenpeace kritizovala za spoluprácu s takýmito spoločnosťami. O ukončení spolupráce spoločnosti Google s ropnými a plynárenskými spoločnosťami informoval americký spravodajský portál CNBC.

Na pomerne čerstvé a zásadné rozhodnutie spoločnosti Google takmer okamžite reagovala organizácia Greenpeace USA:

„Aj keď má spoločnosť Google stále uzavreté zmluvy s ropnými a plynárenskými spoločnosťami, ktoré dúfame že čoskoro ukončí, vítame kroky spoločnosti Google k tomu, že nebude vytvárať špeciálne softvérové riešenia pre ťažbu ropy a zemného plynu. „

Google však rozhodne nie je jedinou softvérovou americkou spoločnosťou z USA, ktorá prispieva ku ťažbe ropy, či zemného plynu, na čo nadväzne poukázala aj spomínaná „zelená organizácia“:

„Dúfame, že spoločnosti Microsoft a Amazon budú rýchlo postupovať pri ukončovaní partnerstiev pri dodávaní AI nástrojov pre ropné a plynárenské spoločnosti, keďže tieto zmluvy sú v priamom rozpore so stanovenými cieľmi spoločností v oblasti klímy, keďže urýchľujú klimatickú krízu. „

Pozícia spoločností Microsoft a Amazon je v porovnaní so spoločnosťou Google výrazne „horšia“. Zatiaľ čo je spoločnosť Google uhlíkovo neutrálna už od roku 2007 (spoločnosť využíva najmä nákup energie z obnoviteľných zdrojov čím vyrovnáva svoju uhlíkovú stopu), spoločnosti Amazon a Microsoft majú pred sebou ešte dlhú cestu, keďže plánujú byť uhlíkovo neutrálne až do roku 2040, respektíve 2030 v prípade Microsoftu.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close