ANDROIDSpravodajstvo

Google mení pravidlá hry pri licencovaní výrobcov smartfónov. Budú z toho ťažiť hlavne ich používatelia

Ak budú chcieť výrobcovia nových smartfónov využívať služby Google ako je G-mail, Chrome a ďalšie, tak budú musieť mať v zariadení Android 10.

Spoločnosť Google plánuje zmeniť pravidlá hry pri licencovaní nových zariadení. A  musíme povedať, že tentokrát sa jedná o pozitívnu zmenu, z ktorej budú ťažiť hlavne majitelia nových smartfónov.

Zmeny sa dotknú nie len výrobcov smartfónov, ale aj ich používateľov

Spoločnosť Google podľa portálu xda-developers.com plánuje zaviesť nové pravidlá v  spojitosti s licencovaním nových zariadení. Doteraz bolo viac menej na výrobcoch akú verziu Androidu sa vo svojich zariadeniach rozhodli používať. To v podstate zostane aj naďalej, bude to mať však jeden háčik. V súčasnosti môžu výrobcovia smartfónov a iných zariadení využívajúcich OS od spoločnosti Google požiadať o licencovanie ich zariadenia v podstate pre ľubovoľnú verziu Androidu, na základe ktorej môžu získať povolenia, ktoré im umožňujú oficiálne využívať služby Google, ako sú napríklad G-mail, Google Chrome a podobne. To sa však už čoskoro zmení. Inými slovami, výrobcovia smartfónov, aby mohli využívať služby Google museli mať udelené povolenie na používanie „GMS“ čo je skratka pre Google Mobile Services, teda služieb spoločnosti Google. Na to, aby ju získali museli spĺňať niekoľko základných požiadaviek, ktoré sú aktuálne  celkom benevolentné, resp. nevyžadovali implementáciu najnovších štandardov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové smartfóny už len s  Androidom 10

Spoločnosť Google plánuje do konca januára nasledujúceho roka umožniť spoločnostiam získanie povolenia na udelenie využívania služieb  GSM so zariadeniami, ktoré nebežia na najnovšej verzii Androidu. Po tomto dátume spoločnosť plánuje obmedziť povoľovanie súhlasu len na smartfóny s operačným systémom Android 10. Inými slovami, ak budú chcieť výrobcovia smartfónov využívať GSM, teda služby spoločnosti Google ako sú G-mail, Google Chrome, Google kalendár a  podobne, tak budú musieť mať vo svojich zariadeniach predinštalovaný operačný systém Android 10 (pozn. redakcie: netýka sa to smartfónov predstavených do 31. januára 2020).

Spoločnosť Google takto nepriamo núti výrobcov smartfónov, aby výrobcovia vo svojich zariadeniach mali predinštalovaný najnovší Android vo verzii 10. Pre zákazníka to o znamená, že sa dostane k tým najnovším funkciám od spoločnosti Google, a že si nekúpi hoci novo predstavené zariadenie, tak so zastaralou verziou operačného systému.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close