Google Mapy uľahčia život majiteľom elektromobilov. Dostávajú viacero nových funkcií, ktoré sú poháňané umelou inteligenciou

Google vylepšuje Google Mapy. Nové funkcie sú poháňané umelou inteligenciou a potešia hlavne majiteľov elektromobilov.

Google Mapy
Zdroj: dennizn / Shutterstock.com

Elektrické autá sa dostávajú čoraz viac do popredia a čoraz viac ľudí je naklonených práve ku kúpe tohto typu vozidla. Avšak niekedy môže byť oriešok dozvedieť sa, kde sa EV nabíjacie stanice nachádzajú vrátane toho, aký majú výkon a ďalších podrobností o nich. To ale nie jediný problém, ktorému čelia majiteľa tohto typu auta.

Google najnovšie prostredníctvom svojho webu blog.google.com informoval o viacerých novinkách pre aplikáciu Mapy, ktoré budú dostupné pre širokú verejnosť v najbližšej dobe. Nástroje budú dostupné globálne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celkovo, ak vlastníte elektromobil, ktorý má v sebe integrované Google Mapy, môžete využívať množstvo rôznych funkcií. Môžete zistiť stav batérie po príchode na miesto, prípadne vás vedia upozorniť, že so stavom nabitia, aký máte v batérii, sa do cieľa nedostanete a výzvu vás, aby ste navštívili nabíjaciu stanicu počas jazdy, ktorú vám aj nájde. Tých funkcií je ale oveľa viac. Podobne bohaté funkcie ponúka ale aj mobilná verzia aplikácie Máp, hoci treba povedať, že tých funkcií je o niečo málo menej.

Vráťme a ale späť ku novinkám, ktoré zavítajú čoskoro do aplikácie. Konkrétne ide o nástroje, ktoré sú poháňané umelou inteligenciou a ich úlohou je vám zjednodušiť život. 

Google vylepšuje Mapy. Poteší hlavne majiteľov elektromobilov

Dozviete sa podrobnosti o EV staniciach

Každá nabíjacia stanica má na Google mapách nejaké recenzie, tie sú pre fungovanie tejto funkcie kľúčové. Práve v recenziách sa nachádzajú dôležité informácie ako napríklad koľko daný človek čakal, aký typ zástrčky použil a ďalšie. Taktiež ako to už pri recenziách býva, dané miesto zákazníci môžu hodnotiť na stupnici 1-5 a bližšie ho popísať. Informácie, ktoré nájdeme v recenziách, často ale nemám čas ich študovať, a to hlavne, ak sme za volantom. Práve tu pomôže umelá inteligencia. Google sa totiž rozhodol, že pomocou AI, bude robiť zhrnutia.

Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že navštívite obchodné centrum s parkovacím domom a nájsť v ňom nabíjaciu stanicu, môže byť pomerne náročné. Google vám ale poskytne popis, podľa ktorého identifikujete, na ktorom poschodí sa nachádza.

Popis by mohol vyzerať napríklad takto: „Vstúpte do podzemného parkoviska a postupujte podľa značiek smerom k východu. Tesne pred výstupom odbočte doprava.“

Ako by to mohlo vyzerať v praxi, sa môžete pozrieť na snímke nižšie.

Google Mapy AI popisky pre nabijacie stanice
Zdroj: Google

Google dopĺňa, ako sme už vyššie spomínali, tak zosumarizované informácie pochádzajú od ľudí z recenzií. To je aj dôvod, prečo sa budete môcť aj vy stretnúť s výzvou, aby ste zdieľali vaše skúsenosti s nabíjacou stanicou. Samozrejme, či tieto údaje vyplníte, je len na vás.

Google Mapy recenzie nabijacich stanic
Zdroj: Google

Jednou z ďalších noviniek, ktoré pribudnú do aplikácie, sú podrobnosti o nabíjačkách vo vašom okolí.

„Ak máte napríklad na cestách nízku úroveň nabitia alebo potrebujete doplniť energiu pri vybavovaní pochôdzok, čoskoro budete môcť na mape v aute vidieť nabíjačky v okolí s informáciami, ako je dostupnosť portov v reálnom čase a rýchlosť nabíjania. Táto aktualizácia bude spustená globálne, počnúc vozidlami so vstavanými službami Google v najbližších mesiacoch.“, vysvetľuje Google, ako bude vyzerať novinka.

google mapy informacie o nabijacich staniciach v okoli
Zdroj: Google

Google Mapy vám pomôžu nabiť auto aj na ceste na výlet

Google Mapy už nejaký ten čas vedia navrhnúť vhodné nabíjacie stanice presne pre váš elektromobil na ceste z bodu A do bodu B. Teraz však pribudne jedna funkcia, ktorá vám pomôže, ak plánujete nejaký rozsiahlejší výlet s viacerými zastávkami. Google mapy vám navrhnú najlepšie nabíjacie miesta.

„Minulý rok sme oznámili, že Mapy po novom navrhujú najlepšie nabíjacie miesta pre vozidlá so vstavaným službami Google. Táto schopnosť sa rozširuje na výlety s viacerými zastávkami.“

google mapy navrhy nabijacich stanic pre auto
Zdroj: Google

Toto zlepšenie môžete očakávať v najbližších týždňoch až mesiacoch a bude dostupná v autách, ktoré majú Google Mapy zabudované.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre