SpravodajstvoTechnológieZariadenia

Google Chrome bude verejne označovať stránky podľa rýchlosti načítania. Používateľom tak chce poskytnúť spätnú väzbu o stránkach

Google Chrome bude hodnotiť rýchlosť načítania webových stránok. Výsledok ukáže návštevníkom ešte pred jej načítaním obsahu.

Rýchlosť bola pre nás vždy prvoradá, píše sa v tlačovej správe Googlu.

„V duchu tejto myšlienky sa snažíme neustále vytvárať čo najvhodnejšie podmienky pre používateľa. Podstatný je pre nás hlavne čas, za ktorý sa vám stránka načíta, no napriek našej snahe sa neustále stretávame s prípadmi, kedy by mohla byť optimalizácia na vyššej úrovni,“ vyjadril sa internetový gigant.

Ten chce, aby administrátori webových stránok pochopili, ako môžu skrátiť čas načítania svojich portálov a webstránok, a tých ktorí tak spravia chceme odmeniť, odáva Google.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Chrome
Pomalé stránky majú byť označené červeným výkričníkom. Zdroj: blog.chromium.org

Google s nápadom  označovania rýchlosti načítania strány. Chrome bude v  budúcnosti jasne označovať stránky podľa toho, ako rýchlo sa vám v  prehliadači načíta. Experimentovať budú s rôznymi formami a nakoniec zvolia tú, ktorá prinesie užívateľom čo najlepší feedback. Systém „odznakov“, označí stránky, ktoré sú od svojich základov navrhnuté tak, že sú ich nahrávacie časy pomalšie, ako u iných, optimalizovanejších. Ďalej, Google  plánujú navrhnúť systém, ktorý by dokázal predpokladať nahrávací čas podľa vášho prístroja a tiež možností internetového pripojenia.

„Chceme vám poskytnúť potrebné informácie ešte predtým, ako vstúpite na stránku.“

Svoj program plánuje Google zaviesť do prevádzky v  postupných krokoch, ktoré sa budú časom sprísňovať. Ich dlhodobý cieľ je vymyslieť systém označení pre tie najlepšie stránky, ktoré ponúkajú viac, ako len bleskové  časy načítania stránky.

„Záleží nám aj na developeroch, preto sme veľmi ohľaduplní k tomu, čo nazývame dobrá skúsenosť pre užívateľa a  veríme, že nájdeme kompromis, ktorý môžu dosiahnuť všetci tvorcovia online stránok,“ píše sa vo vyjadrení Googlu.

Užitočné nástroje pre developerov

Na zhodnotenie výkonu vašej stránky (alebo hociktorej inej) môžete použiť PageSpeed Insights, online aplikáciu, ktorá vám ukáže rýchlosť načítania vašej stránky, ako aj základné návrhy na jej optimalizáciu. Nižšie si môžete pozrieť ako vyzerá taky report pre internetovú stránku.

Pagespeedinsiht report
Zdroj: Vosveteit.sk

Tým prehliadača Chrome sa teší na odmeňovanie vývojárov, ktorí si dajú námahu a na svojej stránke aktívne pracujú. Taktiež dúfa, že ich program podnieti ostatných, aby skvalitnili svoje služby pre všetkých návštevníkov ich stránok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close