Globálna teplota Zeme po prvýkrát prekročila hranicu kritických 2 °C a vytvorila nový rekord. Je situácia vážnejšia, než sme mysleli?

Klimatická služba Copernicus upozornila na dôležitý, no znepokojivý rekord. Minulý piatok svet po prvýkrát krátkodobo prekročil dôležitú hranicu.

globalne oteplovanie kolaps
Zdroj: Quality Stock Arts / Shutterstock.com

Keď sa hovorí o globálnom otepľovaní, pomerne často sa spomína prekročenie hranice 1,5 až 2 stupňov Celzia oproti priemerným globálnym teplotám pred priemyselnou revolúciou.  

Znamená to, že ak by sa Zem dostala do bodu, kedy budú teploty dlhodobo vyššie o 1,5 °C ako teploty medzi rokmi 1850-1900, prekročíme jeden z dôležitých míľnikov globálneho otepľovania. Zároveň to znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou začneme čeliť viacerým problémom, pred ktorými varovalo množstvo štúdií zaoberajúcich sa globálnym otepľovaním.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál IFL Science nedávno varoval, že minulý piatok, 17. novembra, sme prekročili kritickú hranicu 2 °C, po prvýkrát v histórii planéty. Znamená to, že počas tohto dňa boli teploty o 2 °C vyššie ako počas rovnakého obdobia pred priemyselnou revolúciou. Parížska dohoda zaväzujúca krajiny k obmedzeniu globálneho otepľovania považuje 2 °C za poslednú hranicu, za ktorú by sme sa už nemali dostať. O teplotách informovali výskumníci projektu Copernicus Climate Change Service, ktorý monitoruje stav globálneho otepľovania.  

“Naše najlepšie odhady naznačujú, že toto bol prvý deň, kedy globálne teploty prekročili hranicu 2 °C oproti teplotám pred priemyselnou revolúciou,” varuje doktor Sam Burgess, riaditeľ Copernicus Climate Change Service.  

Teploty sa držali nad 2 °C aj v sobotu, presnejšie na hodnote 2,06 °C oproti teplotám pred priemyselnou revolúciou. Hoci ide o alarmujúcu a dôležitú správu, teploty prekročili hranicu len krátko, čím neporušili Parížsku dohodu. Tá žiada, aby sa teploty nad stanovené hranice presunuli dlhodobo. Pár dní nad hranicou sú však varovaním pred situáciou, ku ktorej sa blížime rýchlejšie, než by sme mali.  

Budíček pre ľudstvo

Existuje veľa dôkazov, ktoré naznačujú, že ak sa Zem bude dlhodobo držať na teplotách o 2 stupne Celzia vyšších ako pred priemyselnou revolúciou, dramaticky to zmení prostredie planéty a živočíchov, ktoré na nej žijú. Ani človek nie je v tomto prípade výnimkou. Experti odhadujú, že v takomto svete by vymrelo 99% koralových útesov. Zároveň by sa znížil počet hmyzu a podľa odhadov by vymrelo 16% rastlín a 8% stavovcov v porovnaní len s 1,5 °C oteplením.  

Výskumníci zdôrazňujú, že teploty presiahli kritickú hodnotu s istotou len na deň, možno dva. Hoci to môže slúžiť ako varovanie, z dlhodobého hľadiska to nič neznamená. Ak totiž hovoríme o globálnom otepľovaní, potom sa musíme na vývoj teplôt pozerať na škále rokov až desaťročí, nie na jednotlivé dni, ktoré sa vymkli z normálu.  

Tento rok však prekonal viaceré teplotné rekordy. Najteplejší deň v zaznamenanej histórii nastal 3. júla tohto roku a znepokojivo bol tento rekord prekonaný hneď na ďalší deň. Výskumníci zároveň naznačujú, že aj na budúci rok máme veľkú šancu teplotné rekordy opäť prekonať. Klimatickí odborníci chcú udržať otepľovanie čo najviac pod kritickou hranicou 2 °C, ak sa dá, najlepšie na hodnote 1,5 °C. Tieto teplotné výkyvy môžu pre nás predstavovať budíček.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre