Spravodajstvo

Francúzske úrady udelili spoločnosti Google pokutu vo výške 500 miliónov eur. Suma nemusí byť ešte konečnou!

Spoločnosť Google nie je v očiach francúzskych úradov zrejme príliš obľúbená. Miliónové pokuty sú viac menej pravidlom rok čo rok.

Google má na krku ďalšiu nemalú finančnú pokutu. Tentokrát si na praktiky spoločnosti Google posvietili francúzske úrady. Tie sa vybranými praktikami celosvetového technologického giganta zaoberajú už roky, čo sa odzrkadľuje aj na predošlých udelených pokutách, ktoré sa pohybovali v stovkách miliónov eur. Nie je tomu inak ani v tomto prípade, pričom doposiaľ ide o najväčšiu pokutu od francúzskych úradov udelenú práve spoločnosti Google, informuje zahraničná spravodajská agentúra Reuters.

Google sa nijako nedohodol s miestnymi médiami

Francúzskym úradom sa najnovšie nepozdáva neuzatvorenie dohody medzi spoločnosťou Google a niektorými francúzskymi mediálnymi domami. Viacero domácich médií je totižto súčasťou špeciálneho programu „News Showcase“, v ktorom používatelia nájdu prehľad správ z rôznych médií. Jednotlivým mediálnym domom, ktoré sú súčasťou tohto programu, má však Google platiť za „zdieľanie“ a ďalšie šírenie ich obsahu. I keď sa to spoločnosti Google spočiatku príliš nepáčilo, ku podobným dohodám musela dospieť už vo viacerých krajinách sveta. Vo Francúzsku však doposiaľ žiadna dohoda nepadla, čo pre Google znamená priam astronomickú pokutu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pol miliardy eur je už totižto naozaj veľká pokuta aj v kontexte takých gigantov, ako spoločnosť Google. Pokutu udelili príslušné francúzske úrady potom, čo sa Googlu nepodarilo dohodnúť s jednotlivými médiami v lehote 3 mesiacov od vystavenia takejto požiadavky zo strany mediálneho domu. Ako tvrdia jednotlivé mediálne domy a tlačové agentúry, rozhovory medzi nimi a spoločnosťou Google neboli úplne korektné.

Pokuta sa môže zvyšovať deň čo deň

Francúzske úrady pre dohľad nad hospodárskou súťažou boli v tomto prípade naozaj nekompromisné a spoločnosti Google spoločne s udelením pokuty dali ďalšie ultimátum. Na uzatvorenie kompenzačných dohôd s jednotlivými mediálnymi domami má technologický gigant 2 mesiace. Ak dovtedy Google nedosiahne s médiami dohodu, bude musieť platiť dodatočné penále vo výške 900 000 eur za každý omeškaný deň.

Google ponuku údajne predložil, no zrejme bola nedostatočná

„Náš cieľ zostáva rovnaký: chceme dospieť ku konečnej dohode. Vezmeme do úvahy spätnú väzbu francúzskeho orgánu pre hospodársku súťaž a prispôsobíme naše ponuky.

Počas celého procesu sme konali v dobrej viere. Pokuta ignoruje naše snahy o dosiahnutie dohody a realitu fungovania správ na našich platformách,“ uviedla spoločnosť Google vo svojom stanovisku.

Zahraničné zdroje uvádzajú, že doterajšie súdne dokumenty uvádzali aj informáciu o navrhnutej finančnej kompenzácii pre jednotlivé mediálne domy. Údajne malo ísť až o 121 spravodajských vydavateľstiev, ktorým malo byť v priebehu 3 rokov rozdelených až 64 miliónov eur. Podľa všetkého však takáto suma jednotlivým subjektom nestačila a s podobným názorom sa zrejme stotožnili aj príslušné francúzske úrady. Koniec koncov tak bude musieť spoločnosť Google siahnuť do peňaženky omnoho hlbšie, ako pôvodne predpokladala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close