Fínsky fotograf vytváral 12 rokov dychberúcu fotografiu našej Mliečnej dráhy. Pozrite si ju!

Jeho práca nám okrem pohľadu na našu galaxiu ponúka nádherné zábery na vesmírne hmloviny.

Mliečna dráha
Zdroj: YouTube(Insane Curiosity)

Fínsky fotograf J-P Metsavainio strávil 12 rokov vytváraním pozoruhodnej fotografie celej našej Mliečnej dráhy, píše portál Space.

Svoj projekt začal v roku 2009. Ide o 100-tisíc pixelovú mozaiku Mliečnej dráhy, ktorá sa skladá z 234 jednotlivých záberov, pospájaných dokopy. Výsledná fotografia, ktorú máte možnosť vidieť zachytáva pohľad na celú galaxiu, z nášho uhla pohľadu a môžete na nej vidieť 20 miliónov hviezd. Celkovo sa predpokladá, že by sa mohla Mliečna dráha skladať z 200-miliárd hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mliečna dráha
Mozaika galaxie na mape. Zdroj: astroanarchy.blogspot.com

Lenže čo zabralo fotografovi 12 rokov? Vo svojom blogu píše, že za to môže veľkosť celkovej mozaiky. Jeho práca ale nevznikala ako celok, ale skladá sa z individuálnych kompozícií, ktoré stoja ako nezávislé diela. Tie boli publikované nezávisle od seba. Zároveň je nutné podotknúť, že celkový záber má neuveriteľnú hĺbku.

Dvanásťročná práca

Niektoré zábery si vyžiadali dlhšiu expozíciu, ako iné. Ako príklad uvádza pozostatok supernovy, ktorý musel exponovať až 60-hodín. Samotná fotografia Mliečnej dráhy je pôsobivá, no pri bližšom preskúmaní môžete objaviť nádherné detaily. Príkladom môže byť hmlovina Kalifornia, hmlovina Pelikán, či hmlovina Čarodejník. Jednotlivé zábery následne Metsavainio spojil v Photoshope a následne jemne upravil nasvietenie aby celková mozaika pôsobila celistvo.

Mliečna dráha
hmlovina Kalifornia. Zdroj: astroanarchy.blogspot.com

Mozaika vo svojom plnom rozlíšení má 7-tisíc pixelov na šírku a 1,3-tisíc pixelov na dĺžku. Farby, ktoré môžete na fotografii vidieť sú výsledkom ionizovaných prvkov. Vodík je zelený, síra červená a kyslík modrý.

„Myslím, že ide o prvú fotografiu svojho druhu, ktorá ukazuje Mliečnu dráhu v takomto rozlíšení s všetkými troma farebnými kanálmi,“ vyjadril sa Metsavainio pre portál PetaPixel.

Mliečna dráha

Obrázok v plnom rozlíšení nájdete tu. Ide o naozaj pôsobivý pohľad, v ktorom sa môžete doslova stratiť. Autor ale ponúka na svojom blogu sériu záberov, ktoré vám pomôžu. Ak sa ale chcete pokochať vesmírnymi krásami naplno, tu nájdete sériu 3D animácií, ktoré vám ukážu inú perspektívu vesmírnych hmlovín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre