Facebook pritvrdzuje v boji s dezinformáciami. Sústredí sa viac nielen na stránky, ale aj na individuálne účty používateľov

Sociálna sieť chce obmedzovať nielen dosah stránok, ale aj aj dosah individuálnych účtov, ktoré zdieľajú dezinformácie.

sirenie dezinformacii_facebook_upozornenie
Zdroj: Facebook

Boj s dezinformáciami je ako boj s veternými mlynmi. Zatiaľ, čo jednu dezinformáciu sa podarí vyvrátiť, tak vzniknú ďalšie dve. Vo veľkej miere ich pomáhajú šíriť aj sociálne siete, hoci deklarujú, že s nimi bojujú. Podľa štúdie z augusta minulého roka dezinformácie na sociálnej sieti Facebook naprieč USA, Veľkou Britániou, Francúzskom, Nemeckom a Talianskom, boli videné takmer 4-miliardykrát.

Najnovšie sociálna sieť Facebook oznámila niekoľko noviniek, ktoré by mohli dopomôcť k obmedzeniu ich šíreniu vrátane dosahu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Facebook vás upozorní na stránky s problémovým obsahom

Facebook informuje o tom, že pri označovaní stránok, ktoré častokrát porušujú pravidlá a zdieľajú klamlivý príspevky, bude používateľa aktívne informovať, že ide o stránku s problémovým obsahom. Ako môžete vidieť nižšie, tak sociálna sieť potom, ako sa používateľ rozhodne sledovať stránku, tak ho upozorní, že stránka vo zvýšenej miere zdieľa zavádzajúci obsah. 

Facebook_informacie o FB stranke
Zdroj: Facebook

Zdieľate klamlivé správy? Sociálna sieť zníži dosah vašich príspevkov

Ďalšou novinkou, ktorú Facebook predstavil, je zníženie dosahu príspevkov v prípade, ak zdieľate klamlivé správy. Nejde pritom len o  príspevky zdieľané stránkami, ale aj o príspevky zdieľané prostredníctvom individuálnych účtov používateľov.

„Od spustenia nášho programu kontroly faktov na konci roku 2016 sa zameriavame na znižovanie virálnych dezinformácií. Prijali sme dôraznejšie opatrenia proti dezinformáciám, ktoré zdieľajú stránky, skupiny, Instagram účty a domény. Teraz rozširujeme niektoré z týchto snáh aj o obmedzenia pre jednotlivé Facebook účty. Od dnešného dňa znížime distribúciu všetkých príspevkov v službe News Feed z účtu jednotlivca na Facebooku, ak budú opakovane zdieľať obsah, ktorý bol negatívne hodnotený jedným z našich partnerov overujúcich skutočnosti.“ píše Facebook v publikovanom blogu.

Poslednou novinkou, ktorú sociálna sieť zavádza, je zmena vo vzhľade informačného panela, ktorý súvisí s upozornením, keď používateľ zdieľa falošné správy. Samotné upozornenie rovnako obsahuje aj informáciu, že ak bude používateľ opakovane zdieľať dezinformácie, tak jeho príspevky budú v informačnom kanáli správ presunuté nižšie. V praxi to znamená, že budú mať menšie dosahy.

Facebook_upozornenie ze pouzivatel zdiela problemovy obsah
Zdroj: Facebook

Druhým dychom však musíme dodať, že aktuálne nie je presne známe, kedy zmeny budú dostupné naprieč globálnym trhom. V súčasnosti totiž mnohé z funkcií, ktoré súvisia s potláčaním šírenia dezinformácií, sú dostupné najmä naprieč anglicky hovoriacimi krajinami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre