Takto sa môžete s vašim Xiaomi vyhnúť „prepáleným fotografiám“ pomocou funkcie merača svetla

Ide o šikovnú funkciu, ktorú oceníte najmä v prípadoch, ak chcete s fotografiami neskôr pracovať.

Xiaomi_funkcia identifikacia prepaleneho svetla aplikacie fotoaparat
Zdroj: vosveteit

Fotografovanie smartfónom naberá čoraz viac na popularite pričom mnohí z nás vymenili profesionálne a poloprofesionálne fotoaparáty za mobilné telefóny. Dôvodom je, že kvalita fotografií z telefónov je čoraz lepšou a na bežné fotenie, napríklad zachytenie nejakej pamiatky na dovolenke a podobne, dnes už plnohodnotne postačuje smartfón.

Jedným z častých problémov, s ktorým sa môžeme stretnúť pri fotografovaní, je „prepálený obraz“. Čo to však je a ako sa mu môžeme vyhnúť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prepálená fotografia

Pri fotografovaní v odbornej literatúre sa častokrát narába s pojmom dynamický rozsah, čo je pomer medzi najsvetlejším a najtmavším snímaným miestom na fotografii. Inými slovami, ide o rozpätie svetiel a tieňov. Pričom platí, že čím väčší je rozsah medzi týmito hodnotami, tak častí fotografie strácajú vo finále detaily. Hoci finálna fotografia v smartfóne môže vyzerať „pozerateľne“, tak pri ďalšom spracovávaní, je bádať väčšie nedostatky.

Častokrát sa môžeme s týmto problémom stretnúť napríklad keď snímame krajinky, kedy zachytíme zeleň, či prostredie ako také spolu s nebom. Nebo totiž častokrát býva výrazne svetlejším, ako snímaná krajinka.

Takto sa môžete v Xiaomi smartfóne vyhnúť prepálenému obrazu!

Telefóny Xiaomi častokrát v sebe ukrývajú užitočné funkcie, ktoré sú dobre schovanými. Nedávno sme vás napríklad upozorňovali na vstavaný skener v aplikácii Fotoaparát. Či na funkciu, ktorá umožňuje lepšie stabilizovať natáčaný obraz. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti ďalšiu funkciu, ktorá dokáže dopomôcť k vyššej kvalite fotografií. Ide o takzvaný merač svetla.

Samotnú funkciu nájdete potom, ako si otvoríte aplikáciu Fotoaparát. Potom kliknite na režim Pro v spodnej časti obrazovky, kde následne  rozkliknite ďalšie nastavenia. V rámci tejto ponuky nájdete Merač svetla/Overenie expozície.

Následne, ako môžete vidieť nižšie, tak kamera vám pri fotografovaní bude vyznačovať časti snímaného obrazu, ktoré algoritmus vyhodnotí ako prepálené prostredníctvom tieňovania červených pruhov v reálnom čase.

Prepaleny obraz_funkcia aplikacie Fotoaparat_3
Zdroj: vosveteit

Vašim cieľom by malo byť snímať obraz tak, aby ste sa vyhli pruhom vyššie, resp. eliminovali ich množstvo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre