Facebook oficiálne predstavil nový nástroj, s ktorým bojuje proti falošným účtom. Prvé výsledky vyzerajú sľubne

Facebook predstavil nástroj Deep Entity Classification, vďaka ktorému sa im podarilo identifikovať už viac ako 6 miliárd falošných účtov.

Facebook_falosne ucty
Zdroj: Vosveteit.sk, Cleanpng.com

Falošné účty sú častým problémom viacerých sociálnych sietí, platí to obzvlášť v prípade Facebooku, kde nie je náročnou úlohou natrafiť na rôznych trollov. Vo väčšine prípadoch ide o osoby alebo robotov vystupujúcich pod rúškom anonymity v podobe falošných účtov, ktoré sa vo veľkom  využívajú na rôzne nenávistné komentáre, zdieľanie nenávistného obsahu a obdobnú aktivitu. Facebook s nimi už dlhšiu dobu bojuje, ale pri zrušení jedného takéhoto účtu, vzniknú krátko na to ďalšie dva. Inými slovami, ide o nekonečný boj.

„Základným kameňom našej komunity je autentickosť. Veríme, že ľudia vnímajú svoje výroky a činy zodpovednejšie, keď používajú svoju skutočnú identitu. Vyžadujeme preto, aby sa ľudia na Facebooku spájali použitím mena, pod ktorým ich poznajú v bežnom živote. Naše zásady autentickosti slúžia na vytváranie bezpečného prostredia, v ktorom si môžu ľudia navzájom dôverovať a brať sa navzájom na zodpovednosť.“ píše na stránkach spoločnosti Facebook v sekcii falošné účty.

Aspoň na krátku chvíľu by sa misky Váh mohli prevážiť v prospech spoločnosti Facebook, ktorá oznámila, že vyvinula nový chytrý algoritmus strojového učenia, pomocou ktorého v priebehu minulého roka odstránili 6,6 miliardy falošných účtov. Facebook zároveň hovorí, že toto číslo nezahŕňa ďalšie milióny pokusov o vytvorenie falošných účtov, ktoré boli úspešne blokované.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Deep Entity Classification

Technológia, ktorú spoločnosť vyvinula nesie názov Deep Entity Classification (DEC) / Hlboká klasifikácia entít. Ide o nástroj, ktorý analyzuje, ako aktívne, tak aj menej aktívne účty. Následne vytvára vzorce správania. Napríklad ako jednotlivé profily interagujú so zvyškom komunity. Seniorský analytik Bernhardt spoločnosti Facebook pre portál Zdnet.com povedal, že ich nástroj je schopný analyzovať tisíce rôznych aspektov. Ich hlavnou výhodou je, že nemonitorujú len niekoľko desiatok aktivít, tie by totiž mohli rôzni spameri či trollovia ľahko odhaliť, a tak prispôsobiť svoje správanie. Na konci dňa tento algoritmus vyhodnocuje „neprirodzené chovanie“, vďaka ktorému je možné identifikovať falošné účty.

Facebook_lagoritmus na odhalenie falosnych uctov
Zdroj: Facebook

Tím vývojárov stojacich za týmto novým algoritmom hovorí, že majú zatiaľ sľubné výsledky, a v priebehu niekoľkých mesiacov, odkedy bol nasadený, tak odstránil miliardy falošných účtov. Podľa aktuálnych odhadov je v súčasnosti na sociálnej sieti ešte približne  5% falošných účtov. 

Vývojári zároveň však dodávajú, že nejde len o falošné účty, ale aj stránky a skupiny, ktoré pomocou sofistikovaných metód vytvárajú a šíria  obsah. Facebook sa chváli, že sa im podarilo odstrániť v minulosti napríklad sieť 900 stránok a skupín, ktoré šírili kontroverzný obsah pre 55 miliónov používateľov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre