Facebook nezavádza žiadne nové pravidlo v súvislosti s vašimi fotografiami. Ide o dezinformáciu, neverte jej

Na sociálnu sieť Facebook sa vrátil starý známy hoax. Neverte mu, ide len o poplašnú správu.

facebook sukromie sledovanie
Zdroj: rafapress / shutterstock.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že cez sociálne siete rôzne indivíduá zdieľajú podvodné správy či dezinformácie. Deje sa to prakticky na dennom poriadku. Niektoré poplašné správy prídu ako rana z dela a krátko na to odídu do zabudnutia. Iné sa zase vracajú v pravidelných intervaloch ako bumerang.

Možno ste v posledných dňoch postrehli na nástenke vášho priateľa príspevok, v ktorom tvrdil, že čoskoro príde do platnosti nové pravidlo, kedy bude môcť Meta použiť vaše fotografie, snímky a ďalšie informácie, ktoré ste nahrali na sociálnu sieť. Ide o falošnú správu, upozorňuje portál malwarebytes.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je to oficiálne. Bolo to dokonca v televízii. Nezabudnite, že zajtra začína nové pravidlo Facebooku, podľa ktorého môžu používať vaše fotografie. Nezabudnite, že termín je dnes!!!,..“, píše sa v úvode klamlivého príspevku.

Na to, aby ste zabránili sociálnej sieti používať vaše fotografie či iné informácie, ktoré ste nahrali na jej servery, tak je potrebné zverejniť príspevok nižšie, v ktorom to zakazujete.

„Neoprávňujem METU, Facebook a ani žiadny subjekt spojený s Facebookom na používanie mojich fotografií, informácií, správ alebo príspevkov, minulých alebo budúcich. Týmto vyhlásením oznamujem Facebooku, že je prísne zakázané zverejňovať, kopírovať, distribuovať alebo podnikať akékoľvek iné kroky proti mne na základe tohto profilu a/alebo jeho obsahu. Porušenie súkromia môže byť trestné podľa zákona.“

V poplašnej správe sa ďalej píše, že tento príspevok môžete podržať a skopírovať aj na svoju nástenku, aby ste rovnako obmedzili Facebooku možnosť, ako môže s vašimi údajmi ďalej pracovať. V závere správy sa píše „Kto nič nerobí, súhlasí.“.

Neverte všetkému, čo vidíte na sociálnej sieti

Samozrejme, mať obavu o svoje súkromie a informácie na internete, by mal mať každý používateľov. V tomto prípade nie je ale na mieste. Facebook nemôže „vlastniť“ váš obsah a nemusíte robiť žiadne vyhlásenia, aby ste zabránili šíreniu vašich fotografií či iných údajov, ktoré ste so sociálnou sieťou zdieľali. Takéto vyhlásenie okrem iného nemá žiaden právny následok potom, ako ste súhlasili s podmienkami používania služby. Inými slovami, potom, ako ste sa registrovali, súhlasili ste s podmienkami používania Facebooku a keď ste tak urobili, poskytli ste Facebooku právo používať, distribuovať a zdieľať veci, ktoré uverejníte v súlade s podmienkami a príslušnými nastaveniami ochrany osobných údajov.

„Objavili sa fámy, že Facebook robí zmeny vo vlastníctve informácií či obsahu, ktorý používatelia nahrali na stránku. Ide o falošné správy. Každý, kto používa Facebook, vlastní a kontroluje obsah a informácie, ktoré publikoval, ako je uvedené v našich podmienkach.“, uviedol v minulosti Facebook v súvislosti s poplašnou správou vyššie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre