Facebook chce konkurovať Obchodu Play. Google je v ohrození, podarí sa Facebooku zvalcovať giganta?

Obchod Play má na trhu získať viacero konkurentov. Medzi konkurenciu sa má zarátať aj sociálna sieť Facebook, potvrdzuje Meta.

socialna siet facebook
Zdroj: unsplash.com (Brett Jordan)

Inštálácia aplikácií do smartfónov sa dnes odporúča výhradne prostredníctvom oficiálnych obchodov. Takýmito obchodmi sú napríklad Obchod Play či App Store, pričom už čoskoro by sa mali politiky výrobcov smartfónov zmeniť. Pre zákon nazvaný ako Digital Markets Act by mali výrobcovia smartfónov so systémom Android aj iOS povoliť používateľom inštaláciu aplikácií aj mimo oficiálne obchody, pričom práve týmto krokom sa otvárajú brány aj pre menšie, neoficiálne obchody. Využiť to chce aj spoločnosť Meta, ktorá by v rámci sociálnej siete Facebook chcela priniesť nový obchod s aplikáciami, prostredníctvom ktorého by si používatelia aplikácie inštalovali. Bližšie informácie o plánoch spoločnosti Meta nám priniesol portál theverge.com.

Facebook by mal fungovať ako obchod s aplikáciami

V rámci smartfónov so systémom Android si bežne vieme nainštalovať aplikácie aj mimo oficiálne obchody. Prináša to so sebou však riziko a taktiež niekoľko upozornení v našom telefóne, ktorý nás informuje o tom, že si aplikácie inštalujeme na vlastné riziko. Systém iOS od spoločnosti Apple zatiaľ inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán nepovoľuje, už budúci rok by sa to mohlo zmeniť. A využiť to chce Facebook, ktorý by používateľom ponúkal aj inštaláciu aplikácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Obchod Play Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Veľká sociálna sieť od spoločnosti Meta by sa mala najskôr sústrediť na smartfóny s Androidom, kde by funkciu testovala. Aplikácie by ste si tak mohli sťahovať priamo z Facebooku, pričom by vás sociálna sieť nepresmerovala do Obchodu Play či iného oficiálneho obchodu. Čo sa týka poplatkov a platieb v aplikáciách, tie by zatiaľ Facebook nemal sprostredkovávať prostredníctvom vlastných platobných systémov tak, ako to robí aj Obchod Play. Vývojári by teda mali voľnosť v tom, akým spôsobom používatelia v aplikáciách prevádzajú transakcie.

Meta tento krok oficiálne potvrdzuje

Hovorca spoločnosti Meta, Tom Channick oficiálne potvrdil, že Facebook má záujem priniesť túto zmenu na trh. Nový obchod s aplikáciami, ktorý by zastrešovala práve sociálna sieť, by sa na trhu mohla objaviť už čoskoro, nakoľko Digital Markets Act by do platnosti mal prísť na jar budúceho roku. Nižšie sa môžete pozrieť na vyjadrenie hovorcu Facebooku a spoločnosti Meta.

Vždy sme mali záujem pomáhať vývojárom distribuovať ich aplikácie a nové možnosti by v tomto priestore zvýšili konkurenciu. Vývojári si zaslúžia viac spôsobov, ako jednoducho dostať svoje aplikácie k ľuďom, ktorí ich chcú.

Google sa zatiaľ k Facebooku a ich snahe konkurovať Obchodu Play nevyjadril. Okrem spoločnosti Meta sa však na trh pokúsia preraziť ďalšie obchody s aplikáciami pre Android a iOS. O takýto obchod sa pokúsi napríklad Microsoft, no môžeme očakávať, že sa zapoja aj ďalšie známe spoločnosti.

Stiahli by ste si aplikáciu cez Facebook? Alebo by ste stále využívali Obchod Play či App Store? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre