Experti hovoria, že Musk sa mýli a populačný kolaps nám nehrozí. „Je lepší vo vyrábaní áut ako v predikcii vývoja populácie“

Kolaps civilizácie v dôsledku nízkej miery pôrodnosti nám nehrozí. Musk by sa mal držať výroby áut, a nie predpovedať vývoj populácie, tvrdia experti.

kolaps civilizacie Elon Musk
Zdroj: pixabay.com (Marcin Paśnicki)

Elon Musk je v súčasnosti jedným z najvplyvnejších ľudí na svete, ktorého sledujú milióny ľudí. Rovnako je aj označovaný za jedného z najväčších vizionárov dnešnej doby. Preto jeho slová netreba brať na ľahkú váhu.

Jeden z najväčších problémov, akému dnes ako ľudia čelíme, je globálne otepľovanie, ktoré pretvára klímu našej planéty rýchlejšie, ako sme schopní adaptovať sa zmenám. Nedávno ale Elon Musk uviedol, že najväčšou hrozbou, ktorej musíme ako ľudstvo čeliť, je nízka miera pôrodnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Populačný kolaps v dôsledku nízkej pôrodnosti je pre civilizáciu oveľa väčším rizikom ako globálne otepľovanie“, píše najbohatší muž sveta v príspevku nižšie. Ďalej doplnil: „A to si myslím, že globálne otepľovanie je obrovský problém.“

Má ale Elon Musk pravdu? Mnoho expertov nad jeho slovami dvíha obočie.

Obavy nie sú na mieste, hovorí expert

Joseph Chamie, konzultačný demograf a bývalý riaditeľ Populačnej divízie OSN hovorí, že Musk sa mýli. Dôvodom je, že hoci v niektorých krajinách pôrodnosť klesá, tak v globálnom meradle tomu tak nie je, upozorňuje portál edition.cnn.com.

„Je lepší vo vyrábaní áut a v strojárstve ako v predikcii vývoja populácie“, uviedol Chamie, ktorý ďalej dodal: „Áno, v niektorých krajinách populácia klesá, ale pre svet ako celok to neplatí.“

Vo viacerých regiónoch populácia rastie a nemala by v dohľadnej dobe skolabovať, myslí si expert. Dokonca sa očakáva, že v priebehu tohto roka by mohla svetová populácia prekročiť hranicu 8 miliárd ľudí. V priebehu najbližších 8 rokov sa predpokladá, že vzrastie na 8,5 miliardy. Experti ďalej vravia, že svoj vrchol zažijeme niekedy okolo roku 2080, kedy svetová populácie dosiahne úroveň približne 10,4 miliardy. Potom je tu 50% šanca, že sa populácia ustáli alebo začne klesať do roku 2100. Konzervatívne odhady ale hovoria, že okolo roku 2100 bude na svete 8,8 miliardy ľudí.

Na druhej strane ale treba uviesť, že rast globálnej populácie nepoháňa vyššia pôrodnosť, ale to, že menej ľudí zomiera mladých, priznáva Chamie. Globálna priemerná dĺžka života bola v roku 2019 72,8 roka, čo je nárast o deväť rokov od roku 1990. Očakáva sa, že do roku 2050 sa zvýši na 77,2 roka. Ďalej ale treba podotknúť, že hoci v roku 1950 mali ženy zvyčajne päť pôrodov, tak vlani to celosvetovo bolo už len 2,3 pôrodu. Do roku 2050 OSN predpokladá globálny pokles na 2,1 pôrodu na ženu.

Čo bude ale podľa Chamieho výzva je to, že v mnohých rozvinutých krajinách je miera pôrodnosti pod hranicu 2 narodených detí na jednu ženu. Znamená to, že rastie populácia starších ľudí a klesá počet detí, ktoré by sa o nich neskôr postarali. Inými slovami, nižšia miera pôrodnosti v rozvinutých krajinách môže spôsobiť tlak na sociálne systémy. Podľa expertov ale odpoveďou na tento problém môže byť migrácia ľudí z menej rozvinutých krajín do rozvinutejších.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre