Existovali hobiti? Homo floresiensis boli našimi predkami. Ich pôvod je ale pre vedcov stále záhada

V indonézskej jaskyni kedysi žili naozajstní hobiti. Boli to naši predkovia, no dodnes si vedci nevedia vysvetliť ich pôvod.

Hobiti Homo floresiensis
Zdroj: Cicero Moraes, Wikimedia Commons

Homo floresiensis je druh človeka, ktorý je zahalený rúškom tajomstva. Existuje niekoľko teórií vysvetľujúcich jeho pôvod, no ani na jednej sa nedokáže vedecká komunita jasne zhodnúť, vysvetľuje Natural History Museum.

Len meter vysoký druh človeka, ktorý sa označuje aj ako „reálny hobit“ mohol byť príbuzný druhu Homo erectus alebo ešte staršieho predka. Zároveň sa uvažuje aj o tom, že išlo o postihnutú populáciu moderného človeka. Kde teda leží pravda?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po prvýkrát našli ostatky tohto druhu v indonézskej jaskyni v roku 2003. Štúdie v tom čase naznačovali, že Homo floresiensis existoval relatívne krátko pred tým, ako sa v danej oblasti objavil Homo Sapiens. Spočiatku sa však predpokladalo, že sa len človek rozumný dokázal dostať do oblastí smerom k Novej Guinei a Austrálii. Homo erectus sa dokázal dostať na ostrov Java, no ten bol v minulosti prepojený s pevninou.

Predstava, že naši primitívni predkovia mali spôsob ako sa plaviť po vode sa zdala pre vedcov neuveriteľná. Keď však objavili ostatky druhu Homo floresiensis na izolovanom indonézskom ostrove, svoje teórie museli prehodnotiť. Tento druh predka žil na ostrove Flores, ktorý sa nachádza približne 500 kilometrov na východ od Javy. Do dnešného dňa vedci objavili niekoľko fosílií, všetky v jaskyni Liang Bua. Dokopy sa v jaskyni našla viac ako stovka fosílií.

Nie je však jasné, kedy tento predok žil. Najstaršie ostatky sa datujú 100-tisíc rokov do minulosti no kamenné nástroje, ktoré im pravdepodobne patrili, sa datujú 190-tisíc rokov do minulosti. Na ostrove sa však našla aj 700-tisíc rokov stará čeľusť, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou patrila ďalšiemu predkovi človeka.

Keď sa však objavila prvá kostra tohto druhu, vedci tvrdili že nie je staršia ako 20-tisíc rokov. To otvorilo špekulácie o tom, že Homo floresiensis dokázal prežiť až do éry moderného človeka. Neskôr sa však ukázalo, že kostra je v skutočnosti stará až 60-tisíc rokov. Ďalšie štúdie potvrdili že druh Homo floresiensis vymrel ešte skôr, ako sa v regióne objavili moderní ľudia.

Skutočný hobiti

Predpokladá sa, že priemerná výška tohto druhu dosahovala len 1,05 metra. Preto sa tento druh začal prezývať ako hobiti – fiktívne drobné tvory z pera J.R.R. Tolkiena. Keď po prvýkrát objavili kostru tohto druhu, verilo sa, že ide o kostru dieťaťa z druhu Homo sapiens. Lebka však mala výrazné obočie, čo nie je znakom pre Homo Sapiens. Zároveň mala vyvinuté zuby múdrosti, teda v čase smrti musela byť osoba dospelou.

Homo floresiensis mali malý mozog, približne tretinu z toho nášho. Zároveň mali široké bedrové kosti, krátke kľúčne kosti a veľké ploché nohy. Zvláštnosťou v tomto prípade je to, že niektoré charakteristiky tohto druhu pripomínajú australopiteka, no iné zas moderného človeka. Hoci si tento druh zatiaľ vedci vysvetliť nevedia, majú dostatok informácií na to, aby usúdili, že skutočne ide o separátny druh.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre