SpravodajstvoVeda a výskum

Existencia záhadných objektov „GEODE“ by dokázala vysvetliť zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru

Nová teória naznačuje, že niektoré čierne diery môžu byť vytvorené z temnej hmoty

Vedci už 20 rokov vedia, že vesmír expanduje. To, ako expanduje je pre nich stále záhadou, avšak tím vedcov z univerzity na Havaji vytvorili fascinujúci model.

Tvrdia, že za urýchlenie vesmírnej expanzie môže temná energia, ktorá pochádza z veľkého množstva kompaktných objektov, roztrúsených v priestore medzi galaxiami. Už v polovici 60. rokov sa špekulovalo, že hviezdny kolaps nepovedie k vzniku čiernej diery, ale ku „Generickým objektom z temnej energie,“ alebo inak aj GEODE (pozn. redakcie: Generic Objects of Dark Energy). Píše o tom portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objekty z temnej hmoty

Na rozdiel od čiernych dier, GEODE nenarúša Einsteinove výpočty singularitou, bodom s nekonečnou hustotou. Namiesto toho, rotujúca vrchná vrstva ukrýva jadro, tvorené temnou hmotou. Ak by sme sa na tieto dva kozmické objekty pozreli zvonku, vyzerali by úplne rovnako.

Pretože GEODE napodobňujú čierne diery, vedci predpokladali, že sa budú vo vesmíre pohybovať rovnako.

„Problémom je, ak chceme vysvetliť zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru. Minulý rok sa nám podarilo dokázať, že GEODE by dokázali poskytnúť dostatočné množstvo temnej energie. Ak by sa však správali rovnako, ako čierne diery, držiac sa blízko viditeľnej hmoty, galaxie, ako naša Mliečna dráha, by sa rozpadli,“ tvrdí Kevin Croker, jeden z autorov novej štúdie.

Tím vedcov dokázal vyriešiť Einsteinove rovnice za predpokladu, že najstaršie hviezdy vo vesmíre vytvorili objekt GEODE po ich smrti. Tieto objekty sa následne živili inými hviezdami, následkom čoho začali veľmi rýchlo rotovať. Keď bola rotácia dostatočne vysoká, GEODE sa začali navzájom odpudzovať a dostali sa do regiónov, ktoré sa neskôr stali prázdnotami medzi galaxiami.

Objekty GEODE dokážu vyriešiť problém s temnou hmotou, pretože ich hypotetický počet sedí s počtom pravekých hviezd, ktoré sa mohli vo vesmíre nachádzať po veľkom tresku. Vedci sú, čo sa týka novej teórie optimistickí.

„Dnes už lepšie chápeme Einsteinovým rovniciam, prepájajúcim veľké veci s tými malými. S pomocou dát od rôznych komunít môžeme povedať, že sa nám začína formovať jasný obraz,“ hovoria autori štúdie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close