Európske južné observatórium zachytilo vzácnu fotografiu, na ktorej môžete vidieť dve exoplanéty

V tomto prípade nejde o simuláciu, či umelecké vyobrazenie. Na fotografii môžete skutočne vidieť dve exoplanéty, zachytené teleskopom

planéty
Zdroj: NASA/ESANASA/ESA

Vedcom sa  už podarilo objaviť tisícky exoplanét, avšak vo väčšine prípadov ich nikto priamo nevidel. Dáta, ktoré vedci dostanú sú grafy svetelných kriviek. Aj obrázky, ktoré kolujú po internete sú prácou veľmi nadaných ilustrátorov a exoplanéty sú vytvorené kombináciou reálnych dát a kreatívnej slobody.

Nedávno však zachytil Very Large Telescope z European Southern Observatory, reálnu fotografiu dvoch exoplanét a mladej hviezdy, podobnej Slnku. Fotografie sú súčasťou štúdie, ktorej cieľom bolo priamo zachytiť spomínané exoplanéty. Hviezda, o ktorej je reč, sa nazýva TYC 8998-760-1 a nachádza sa približne 300 svetelných rokov od nás,  píše portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hviezda je síce podobná Slnku, avšak je mladšia. V istých prípadoch je to akoby sme sa pozerali na mladšiu verziu našej sústavy. Priame fotografie exoplanét sú extrémne vzácne. Táto fotografia je len treťou fotografiou, zachytávajúcou dve exoplanéty a prvou fotografiou, na ktorej obiehajú planéty hviezdu, podobnú Slnku.

„Hoci sa astronómom podarilo nepriamo odhaliť tisíce rôznych exoplanét, len hŕstka z nich bola priamo vyfotografovaná. Priame pozorovania sú kľúčové v hľadaní planét, podporujúcich život,“ hovorí spoluautor štúdie, Matthew Kenworthy.

Skutočný pohľad na exoplanéty

Avšak planéty, o ktorých je reč nemajú vhodné podmienky pre život. V oboch prípadoch ide o plynné obry a obe sa nachádzajú od hviezdy ďalej, než sa nachádza Jupiter a Saturn od nášho Slnka. Obe planéty sú zároveň masívnejšie než naše planéty. Vedci tvrdia, že lepšie podmienky by sa mohli nájsť na ich mesiacoch, v prípade že okolo exoplanét nejaké obiehajú.

Exoplanéty
Zdroj: ESO/Bohn et al, 2020

Na obrázku môžete vidieť dve planéty označené šípkou. Viacero pozorovaní umožnilo vedcom zistiť, ktoré „bodky“ sú v skutočnosti planéty a ktoré sú hviezdy v pozadí. European Southern Observatory objavila tieto planéty pomocou špeciálneho nástroja SPHERE (pozn. redakcie: Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch instrument). Priame zachytenie planét je, ako už bolo spomenuté, extrémne zložité, avšak presne na to bol SPHERE zostrojený.

Lepšiu prácu odvedie aj nová generácia teleskopov, ktorú by sme mohli uvidieť už za pár rokov. European Southern Observatory pripravuje novú verziu teleskopu, s názvom Extremly Large Telescope. Ten by mal byť v prevádzke do v roku 2025.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre