SpravodajstvoTechnológie

Európska rada prijala nariadenie o okamžitých platbách. Prevod peňazí z jedného účtu na druhý, ktorý je vedený v inej banke, bude trvať pár sekúnd

Európska rada informuje verejnosť, že dala zelenú okamžitým platbám. Banky majú povinnosť, aby upravili svoje systémy, aby sme mohli nielen prijímať, ale aj odosielať okamžité platby.

Určite to poznáte, zabudnete niečo zaplatiť no na úhradu faktúry máte už len jeden deň, ale prevod medzi bankami trvá oveľa dlhšie. Ak nestihnete zaplatiť v čas, tak vám budú hroziť buď penále z omeškania alebo vám poskytovateľ služby vypne službu, kým nezaeviduje jej úhradu. Prípadne, chcete poslať peniaze niekomu z rodiny, kto ich súrne potrebuje, no opäť narazíte na problém s dĺžkou prevodu peňazí. Tých situácií ale môže byť oveľa viac.

V súčasnosti niektoré banky podporujú okamžité platby, ale nie všetky. Tieto platby fungujú, ako keby ste posielali peniaze v rámci banky. Inými slovami, transakcia prebehne prakticky okamžite. Bez ohľadu na to, či človek, ktorému chcete poslať peniaze, bankový účet vo vašej banke alebo nie, tak mu peniaze prídu v priebehu pár desiatok sekúnd. Ide o užitočnú funkciu, ktorú, ako sme už spomínali, podporuje len obmedzený počet bánk. To by sa ale malo zmeniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti minimálne jedna tretina poskytovateľov platobných služieb v Únii okamžité platby neponúka. U nás funkciu okamžitých platieb podporuje VÚB Banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra Banka a Raiffeisen banka.

Európska rada dala okamžitým platbám zelenú

Nedávno Európsky parlament schválil návrh legislatívy, ktorý prikazuje bankám zaviesť okamžité platby. Najnovšie aj Európska rada hlási, že urobila významný krok smerom k finančnej inovácii a nezávislosti prijatím nového nariadenia, ktoré zabezpečuje, že okamžité platby v eurách budú teraz plne dostupné pre spotrebiteľov a podniky a to nielen v rámci členských štátov EÚ, ale aj v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Táto zásadná zmena prichádza ako súčasť širšieho úsilia o zvýšenie strategickej autonómie európskeho hospodárskeho a finančného sektora tým, že sa obmedzí závislosť od finančných inštitúcií a infraštruktúr tretích krajín.

„Nariadenie o okamžitých platbách umožní previesť peniaze do desiatich sekúnd kedykoľvek počas dňa aj mimo pracovných hodín,..“, uvádza Európska rada na svojom webe.

Žiadne extra poplatky za túto službu nebudú účtované

Podľa nových pravidiel budú poskytovatelia platobných služieb, ako sú banky, ktoré už ponúkajú štandardné úhrady v eurách, povinné zahrnúť aj možnosť okamžitých platieb v eurách. Ďalším dôležitým aspektom je, že akékoľvek poplatky (ak nejaké existujú) za okamžité platby nesmú byť vyššie ako tie, ktoré sa v súčasnosti uplatňujú na štandardné úhrady. Toto opatrenie má za cieľ zabezpečiť spravodlivé a dostupné cenové podmienky pre všetkých spotrebiteľov a podniky.

Implementácia nových pravidiel bude postupná. Vstúpia do platnosti v dvoch etapách, s kratším prechodným obdobím v eurozóne a dlhším v krajinách hospodárskej zóny EÚ.

Proces platieb bude zároveň bezpečnejší

Okrem toho, nariadenie zavádza opatrenia na zvýšenie bezpečnosti platieb, vrátane povinnosti poskytovateľov okamžitých platieb overiť, či číslo IBAN zodpovedá menu príjemcu. Toto je kľúčové pre predchádzanie chybám alebo podvodom pri transakciách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close