Európska komisia zvažuje dočasný zákaz technológie rozpoznávanie tváre na verejných priestranstvách

Európska komisia chce vedieť, aké dopady má zavedenie technológie rozpoznávania tváre na verejnom priestranstve. Aktuálne ju zvažuje obmedziť.

rozpoznavanie tvare facial recognition
Zdroj: flickr.com (Mike MacKenzie) (CC BY 2.0)

Technológia rozpoznávanie tváre je kontroverznou. Zatiaľ čo mnohí ju vychvaľujú, tak veľká skupina ľudí ju odsudzuje. Dôvodom sú obavy o súkromie a strojová kategorizácia obyvateľov. Zahraničná agentúra Reuters.com prišla so správami, ktorá hovoria o tom, že Európska komisia uvažuje nad obmedzením tejto technológie na verejných priestranstvách.

Portál píše, že Európska komisia uviedla, že je pravdepodobné, že v tejto oblasti bude potrebné upraviť existujúcu právnu legislatívu, ktorá by chránila práva občanov na súkromie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Budúci regulačný rámec by mohol vychádzať z týchto existujúcich ustanovení a mohol by ísť ešte ďalej a zahŕňať časovo obmedzený zákaz používania technológie rozpoznávania tváre vo verejných priestoroch,“ píše sa v dokumente vytvorenom EÚ.

Portál ďalej píše, že k obmedzeniu využívania tejto technológie by malo dôjsť po dobu 3 až 5 rokov, počas ktorých by sa mala vypracovať spoľahlivá metodika, ktorá by posudzovala vplyv tejto technológie a možné riziká. Výnimku by mali tvoriť výskumné organizácie či projekty zamerané na bezpečnosť.

„Počas tohto zákazu v trvaní od troch do piatich rokov by sa mohla určiť a rozvinúť spoľahlivá metodika posudzovania vplyvov tejto technológie a možných opatrení na riadenie rizík.“ píše portál.

Očakáva sa, že Margrethe Vestager (pozn. redakcie: Šéfka EÚ pre digitálne technológie a  protimonopolný úrad) predstaví svoje návrhy textácie novej legislatívy v priebehu najbližších týždňov.

V Číne si problém so súkromím nerobia. Bohužiaľ

Začiatkom decembra 2019 sme Vám priniesli správy, v ktorých sme Vás informovali o novej legislatívne v Číne, ktorá zavádza povinnosť skenovania tváre pri registrácii telefónneho čísla u mobilného operátora ako aj pri jeho prenose od jedného k druhému operátorovi. Nová legislatíva v Číne vyvolala viacero obáv zo strany obyvateľov. Tou najväčšou však bolo, že ľudia sa týmto spôsobom dostanú pod absolútnu kontrolu vlády. Inými slovami, budú ľahko monitorovateľní.

Dôkazom toho, že sa nejedná len o „neoprávnené obavy“ je aj systém sociálneho kreditu, ktorý čínska vláda vytvorila v spojitosti s monitorovaním Ujgurov (pozn. redakcie: Ujgurovia je označenie pre moslimskú komunitu) v provincii Xinjiang. K tomuto aktívnemu monitorovaniu malo dôjsť z dôvodu, že vládna garnitúra týmto spôsobom chcela bojovať s možným terorizmom.

„Úsilie je úplne v súlade so smerom, ktorým sa medzinárodné spoločenstvo vydalo v boji proti terorizmu, a je dôležitou súčasťou globálneho boja proti terorizmu.“ povedal Wang (pozn. redakcie: predstaviteľ Čínske ministerstvo zahraničných vecí).

Aký je Váš názor na túto problematiku? Je tento nástroj podľa Vás nástrojom, ktorý prináša viac výhod ako nevýhod?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre