Spravodajstvo

Európska komisia sa chystá opäť pokutovať Google. Pokuta sa môže tentokrát vyšplhať až na 11 miliárd USD

Európska únia je známa svojimi prísnymi protisúťažnými a protimonopolnými pravidlami, s ktorými majú problém práve najväčšie svetové spoločnosti. Tie svoje postavenie často zneužívajú a často sa snažia na menšie spoločnosti zatlačiť rôznymi pákami. Nie všetky prostriedky sú ale považované za legálne a práve takýchto postupov sa v minulosti dopustila spoločnosť Google. Tá behom minulého roka obdržala pokutu 2,7 miliardy USD za zneužitie dominantného postavenia v oblasti vyhľadávania. Podľa najnovších správ sa ale Google dopustil ďalšieho závažného činu, ktorý Európska komisia považuje za protiprávny.

Výška pokuty sa môže vyšplhať do astronomických čísel

Spoločnosť Google je Európskou komisiou obvinená zo zneužívania operačného systému Android. Spoločnosť sa mala v poslednej dobe dopustiť uprednostňovania vlastných okrajových služieb v systéme namiesto toho, aby dala šancu aj konkurentom. Za zneužitie právomocí, môže byť spoločnosti Google udelená maximálna pokuta vo výške 10% z ročného obratu, čo by teda znamenalo pokutu vo výške až 11 miliárd USD. Toto číslo ale nie je definitívne a Európska komisia sa nad Googlom môže ešte čiastočne zľutovať a neuložiť mu maximálnu možnú pokutu, no finálny verdikt zrejme zaznie až o pár týždňov. Európska komisárka pre hospodársku súťaž, Margrethe Vestager, uviedla, že komisia je „schopná oznámiť negatívne zistenia do niekoľkých týždňov. „

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem od pokuty, môže byť spoločnosť Google požiadaná o vykonanie niekoľkých nápravných a preventívnych opatrení:

  •  Google musí prestať poskytovať finančné stimuly výrobcom smartfónov na predinštalovanie Vyhľadávania Google výlučne na ich smartfónoch.
  • Musí zastaviť nutnosť výrobcov smartfónov predinštalovať svoje vlastné aplikácie, ak to obmedzuje ich schopnosť používať konkurenčné operačné systémy založené na Androide.
  • Spoločnosť Google „nemôže potrestať alebo sa vyhrážať“ spoločnostiam, ktoré nedodržali jej podmienky.

Podobný prípad sa prednedávnom odohral aj v Rusku, kde bol Google donútený vyhovieť podobným podmienkam. Tým pádom je v Rusku umožnené OEM partnerom predinštalovať iné služby, napríklad vyhľadávanie Yandex, ktoré je v Rusku omnoho populárnejšie, ako Google. Podobné pokuty ale zrejme nijako spoločnosti Google neuškodia. Aj keď sú výšky pokút naozaj obrovské, v porovnaní s trhovou hodnotou spoločnosti, 798 miliárd USD, sa jedná len o malinký zlomok peňazí.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close