BezpečnosťSpravodajstvo

Europolu sa podarilo odstaviť z Deep Webu najväčšie nelegálne trhovisko na svete, DarkMarket

Obchodovalo sa ňom napríklad s drogami, či zbraňami

Téme dark webu, či deep webu, sme sa v  minulosti venovali viackrát. Z veľkej časti ide o časť webu, ktorý nie je indexovaný bežnými vyhľadávačmi a rovnako prístup do tejto časti internetu, častokrát vyžaduje rôzne opatrenia. Inými slovami, je to časť internetu, ku ktorému sa nepripojíte, ako ku každej bežne dostupnej stránke. Táto časť internetu však má jeden cieľ, a tým je čo najväčšia anonymita a súkromie. Hoci na prvý pohľad by sme si tento cieľ želali asi všetci na internete, tak na druhej strane, tieto vlastnosti tohto typu siete, priťahujú aj množstvo nie najslušnejších ľudí.

Jedno z najväčších trhovísk, DarkMarket, je nedostupným

Eurpol najnovšie hlási, že sa im podarilo zhodiť jeden z najväčších čiernych trhov na svete, DarkMarket.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„DarkMarket, najväčší nelegálny trh na svete na Dark webe, bol uvedený do režimu offline v rámci medzinárodnej operácie, do ktorej boli zapojené Nemecko, Austrália, Dánsko, Moldavsko, Ukrajina, Spojené kráľovstvo (Národná kriminálna agentúra) a USA (DEA, FBI a IRS).“

To, že išlo o veľké trhovisko, dokazujú aj čísla. Tento web obsluhoval takmer 500-tisíc používateľov, nachádzalo sa na ňom cez 2 400 predajcov a bolo zároveň cez neho zrealizovaných viac ako 320-tisíc transakcií. Podľa publikovaných čísiel Europolom, transakcie v sumáre prekonali hranicu 140-miliónov dolárov. Nešlo pritom o predaj „cukríkov“. Pomocou tohto trhu sa obchodovalo hlavne s drogami, anonymnými SIM kartami, malwarom, kradnutými a falošnými údajmi a podobne. Inými slovami, išlo o tovar, ktorý by ste na pultoch bežných supermarketov nenašli.

Europol rovnako ohlásil, že uväznil austrálskeho občana v mesta Oldenburg, ktorý bol údajným prevádzkovateľom siete. Rovnako malo dôjsť k zabaveniu 20-serverov, na ktorých bežal web. Tie boli lokalizované v Moldavsku a na Ukrajine. Úrad ďalej dodáva, že sa dostal k množstvu údajov, ktoré ich môžu potenciálne priviesť k ďalším moderátorom trhu vrátane predajcov, či nakupujúcich.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close