BezpečnosťSpravodajstvo

Europol chytil gang „dépehačkárov“ so smartfónmi. Operovali aj na Slovensku a prišli si na milióny €

Europol chytil gang „dépehačkárov“ so smartfónmi. Operovali naprieč viacerými krajinami Európskej únie vrátane Slovensko. Spravili škody, ktoré dosahujú takmer 200-miliónov €.

Europol, resp. Európsky úrad pre políciu, ktorý pomáha koordinovať činnosť policajných síl v rámci Európskej únie (EÚ) pri boji proti medzinárodnému zločinu, hlási veľký úspech. Podarilo sa im chytiť členov gangu, ktorý zosnovali rozsiahly podvod s DPH a to vo výške takmer 200-miliónov €, ktorý sa rozprestieral naprieč 17 krajinami EÚ.

Policajtom sa podarilo zatknúť celkovo 14 osôb, ktoré sú podozrivé zo závažnej trestnej činnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zatknutia sú výsledkom vyšetrovania, ktoré viedla Európska prokuratúra (EPPO) v Mníchove a Kolíne nad Rýnom (Nemecko) s podporou Europolu.“

Medzi krajiny, kde pôsobili, patrí aj Slovensko. Konkrétne operovali naprieč Albánskom, Rakúskom, na Cypre, ďalej v Chorvátsku, Česku, Estónsku, Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Malte, Holandsku, Poľsku, Portugalsku, Slovensku, Slovinsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve.

Na vyšetrovaní sa celkovo podieľalo 680 daňových a policajným vyšetrovateľov. Policajtom sa podarilo v rámci akcie zaistiť značné množstvo smartfónov v hodnote niekoľkých miliónov € vrátane luxusnej jachty či značnej hotovosti a kryptomien.

„Počas prehliadok zaistili orgány činné v trestnom konaní obrovské množstvo smartfónov v hodnote viac ako 15,3 milióna EUR, ako aj jachtu v hodnote 3 milióny EUR a 1,2 milióna EUR v hotovosti a kryptomene. Zadržaných bolo niekoľko áut vrátane Rolls Royce, BMW a Range Rover. V príbytkoch podozrivých sa našli aj šperky, luxusné hodinky a 2,5 kilogramu zlata.“, približujú muži zákona.

Vyšetrovateľa hovoria, že podvodníci vytvorili zložitý ekosystém, ktorého výsledkom, je že dokázali na vrátkach DPH neoprávnene získať finančný prospech a to vo výške 195-miliónov € a to prostredníctvom niekoľkých kriminálnych schém zahŕňajúcich predaj malých elektronických zariadení, ako sú smartfóny.

Okrem iného títo podvodníci obchodovali aj s ochrannými maskami na tvár. Masky, ktoré mali zakúpiť, údajne pochádzali od nezvestného obchodníka, ktorý ich poslal ich cez niekoľko nárazníkových spoločností, aby zamaskovala ich konečné miesto určenia. Na papieri mala spoločnosť sídlo v Hong Kongu, ale v skutočnosti boli masky v sklade v Nemecku a zostali tam, kým ich nemecké federálne ministerstvo zdravotníctva nezakúpilo od spoločnosti údajne so sídlom v Hongkongu.

„Podľa vyšetrovania ani spoločnosť na začiatku dodávateľského reťazca, ani spoločnosť so sídlom v Hongkongu, nevrátili DPH, ktorú dostali pri predaji rúšok ministerstvu.“

Prípad s týmito podvodníkmi bol v Eurojuste otvorený v roku 2021 na žiadosť nemeckého európskeho delegovaného prokurátora.

Čo sa týka mien obvinených či spoločností, tak tie úrad nezverejnil. No zo správ vieme, že jedným z nich je aj Mohan Bharwani, obyvateľ Švédska. Viac podrobností ale nie je o prípade známych.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close