ESA zverejnila zábery, na ktorých možno vidno posledné chvíle satelitu Aeolus. Takto zhorel v atmosfére Zeme

Satelit Aeolus zhorel v atmosfére Zeme. ESA zverejnila zábery, ako to celé prebiehalo. Išlo ale o kontrolovaný vstup do atmosféry, pri ktorom ESA otestovala "asistovaný návrat".

satelit zhorel v atmosfere zeme
Zdroj: Paul Fleet / shutterstock.com

Aeolus (Atmospheric Dynamics Mission-Aeolus) bol satelit, ktorý prevádzkovala Európska vesmírna agentúra (ESA) a za jeho zostrojením stála spoločnosť Airbus Defence and Space.

Tento satelit svoju misiu odštartoval ešte v auguste 2018, no nedávno zhorel v atmosfére našej planéty. Stalo sa tak koncom júla tohto roka. Aeolus bolo zariadením, ktoré bolo schopné vykonávať globálne pozorovanie profilu komponentov vetra. Vďaka týmto informáciám, ktoré nám satelit sprostredkoval, môžeme zlepšovať naše modely predpovede počasia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako treba spomenúť, že išlo o vôbec prvý satelit, ktorý bol schopný pozorovať, čo robia vetry na Zemi od povrchu našej planéty až do výšky 30 kilometrov.

Zaujímavosťou je, že satelit dostal meno po Aeolovi, bohovi z gréckej mytológie, ktorý bol vládcom vetrov.

ESA zverejnila posledné chvíle satelitu. Takto skončil

Ako sme už vyššie spomenuli, tak satelit to „má už za sebou“, zhorel v našej atmosfére. Nebolo to ale len tak, či následkom nejakej nehody. Išlo o jeho kontrolované zneškodnenie. ESA ukončenie projektu využila na otestovanie jedinečného manévru, ktorý sa volá „asistovaný návrat“, uviedla vesmírna agentúra vo svojom stanovisku.

„Pri misiách lietajúcich v nízkych výškach je ich návrat rýchlejší, pretože sú zachytené jemnou atmosférou Zeme a rýchlo sa dostanú domov.“, čo bol aj prípad Aeolusu.

Tento asistovaný návrat zahŕňal sériu deorbitov, pri ktorých sa satelit stále viac približoval k Zemi, no zostal na obežnej dráhe. To pomohlo vesmírnej agentúre sledovať miesta, kde sa satelit dostal do kontaktu s atmosférou našej planéty až do nej následne vstúpil, čo pomohlo znížiť riziko, že úlomky, ktoré prežili, pristanú tam, kde by nemali. Rovnako treba povedať, že séria rôznych manévrov nebola otázkou niekoľkých hodín, ale trvala jeden týždeň. V priebehu týchto manévrov sa ale vedci aj zapotili. Dôvodom je, že v jeden večer sa zdalo, že pokus o kontrolovaný vstup do atmosféry zlyhá. Našťastie sa tak nestalo.

„Napriek rozbúrenej oblohe a jednému večeru, keď sa zdalo, že pokus môže zlyhať, úspešný návrat znížil už aj tak malé riziko, že úlomky, ktoré prežili, pristanú tam, kde by nemali.“ píše ESA na stránke YouTube v priloženom videu nižšie. „Misia Aeolus sa skončila, ale predpoveď počasia sa navždy zlepšila a vytvoril sa nový precedens pre bezpečný návrat satelitov.“, dopĺňa.

Animácia nižšie ukazuje, ako prebehli posledné chvíle satelitu Aeolus.

Podľa výpočtov ESA, približne 80% satelitu zhorelo v atmosfére Zeme niekde v oblastí nad Antarktídou, pričom zvyšok satelitu prežil pád na zem. Výskumníci stratili so satelitom spojenie o 17:43 SELČ 28. júla 2023, čo je i čas, kedy ho už ďalej nedokázali ovládať.

„Operátori kozmických lodí sú zvyknutí viesť dialóg so svojimi misiami, ale trosky nemôžu hovoriť.“ Tieto posledné pozorovania potvrdili, že posledné spálenie Aeolus prebehlo dobre a že teraz „mŕtvy“ satelit sa dostal na očakávanú eliptickú obežnú dráhu s minimálnou výškou 120 km,“ vysvetľuje Benjamin Bastida Virgili, expert z úradu ESA pre vesmírny odpad.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre