SpravodajstvoZariadenia

Energetické štítky na smartfónoch? Únia chystá veľkú zmenu! Budú mať ale iný význam, s akým sme sa ešte nestretli

Európska únia zavedie už o pár rokov nové energetické štítky pre smartfóny a tablety. Budú mať však inú funkciu ako tie súčasné.

Pri kúpe elektrospotrebičov ste už určite narazili na energetické štítky, ktoré poukazujú do akej úspornej triedy dané spotrebiče patria. Tieto štítky so sebou prinášajú označenia od triedy A, ktorá je najviac úsporná, až po najmenej úspornú triedu, teda G. Bolo len otázkou času, kedy sa tieto štítky rozšíria aj pre ďalšie produkty a nebudú určené len pre elektrospotrebiče v našich domácnostiach. Po novom tak označenie triedami úspory získajú aj smartfóny a tablety, informuje nás oficiálny portál pre nemecké spolkové Ministerstvo životného prostredia, ochrany prírody a bezpečnosti reaktorov. Európska únia však nezavedie rovnaké označenie pre smartfóny a elektrospotrebiče. Zmien oproti klasickému označovaniu bude hneď niekoľko.

Označovanie má byť len od A po E

Ako sme už spomenuli, bežné elektrospotrebiče majú zvyčajne označenie na škále od energetickej triedy A až po G. Smartfóny a tablety majú však získavať štítky len od A po E, teda aspoň takto to predložila Európska únia. Čo sa ale týka tohto označenia, smartfóny nebudú indikovať, ako sú energeticky úsporné. Toto označenie bude totiž znamenať, ako dobre je daný model prispôsobený k oprave aj v domácich podmienkach. Toto označovanie má za cieľ viesť výrobcov k lepšej udržateľnosti smartfónov a menšiemu počtu predaných zariadení za rok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Európska únia teda dúfa, že si používatelia budú voliť skôr lepšie opraviteľné modely, ktoré sa na trhu objavia. Smartfóny s označením typu A tak majú používateľom poskytovať možnosť opravovať a vymieňať súčiastky aj v rámci pohodlia svojho domu. Naopak telefóny, ktoré budú mať označenie písmenkom E by sme mali pre opravu radšej zaniesť do servisu. V súčasnosti už aj vieme, kedy tieto štítky prídu do platnosti. A vzhľadom k tomu, že sme o nich doteraz príliš nepočuli, tak môžeme byť prekvapení, ako skoro medzi nás prídu.

Európska únia sa už dohodla s viacerými štátmi

Ako sme už v úvode načrtli, informácie o nových energetických štítkoch čerpáme z nemeckých stránok ministerstva. Nové energetické štítky tak pochopiteľne schválilo Nemecko, no aj ďalšie krajiny. Vzhľadom k pozitívnemu ohlasu môžeme rátať s tým, že Európska únia ich zavedie plošne v každej jednej členskej krajine. Aktuálne už aj vieme, kedy ich budeme môcť vidieť aj v našich predajniach a eshopoch. Podľa nášho zdroja to bude už od roku 2025, v podstate teda už o 2 roky.

Europska unia pravo na opravu
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Na záver musíme dodať, že ide o skutočne užitočný krok, ktorý spravila Európska únia spolu s členskými krajinami. Opravy telefónov a tabletov sú dnes v trende aj na úrovni domácich opráv. Nové označovanie nám pomôže rozlíšiť, ktoré smartfóny nakoniec bude jednoduchšie opraviť. Alebo naopak, ktoré by sme mali radšej zaniesť do servisu či rovno vymeniť.

Uvítate túto zmenu aj vy? Alebo vám takéto hodnotenie doteraz nechýbalo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close