Enceladus, Mesiac planéty Saturn, by mohol pod svojim povrchom schovávať život. Ako vedci došli k týmto záverom?

Vedci došli k týmto záverom na základe analýzy dát zo sondy Cassini, ktorá detegovala relatívne vysokú koncentráciu určitých molekúl.

Enceladus
Zdroj: YouTube(Seeker)

Život, ako ho dnes poznáme, sme doposiaľ mimo Zeme nenašli. Druhým dychom treba dodať, že sa nám podarilo doteraz objaviť viacero náznakov, že by mohol byť v nejakej podobe prítomným napríklad na Marse, či Venuši. Najnovšie sa do pozornosti vedcov a astronómov dostáva ľadový Mesiac planéty Saturn, Enceladus. Čo sa podarilo vedcom zistiť a prečo hovoria o možnej existencii života práve na tomto Mesiaci?

Portál Futurism.com najnovšie upozorňuje na štúdiu tímu vedcov z University of Arizona a Paris Sciences & Lettres University, ktorá naznačuje, že pod povrchom Mesiaca by mohli existovať živé organizmy. Vedci sa domnievajú, že pod povrchom Mesiaca by sa mohol schovávať mohutný podpovrchový oceán tvorený slanou vodou, ktorý by mohol byť potenciálnou kolískou života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Enceladus by mohol byť prvou známou kolískou života mimo Zeme

Vedci a astronómovia na základe pozorovaní zistili, že Enceladus vyháňa spod svojho povrchu metánové oblaky plynu, čo môže byť znakom prítomnosti života na Mesiaci. Vesmírna sonda Cassini preletela cez plynné oblaky Mesiaca a odobrala vzorky chemického zloženia a detegovala relatívne vysokú koncentráciu určitých molekúl, ktoré sa na Zemi spájajú s hydrotermálnymi prieduchmi na dne oceánov, konkrétne dihydrogénu, metánu a oxidu uhličitého. Obzvlášť neočakávané bolo množstvo metánu nájdeného v oblakoch.

„Chceli sme vedieť: Mohli by pozemské mikróby, ktoré „žeru“ dihydrogén a produkujú metán, vysvetliť prekvapivo veľké množstvo metánu zistené Cassinim?“ spýtal sa vo vyhlásení docent Regis Ferriere z arizonskej univerzite, hlavný autor štúdie.

Druhým dychom však treba dodať, že prítomnosť metánových plynov nie je sama o sebe priamym dôkazom života. Vedci preto navrhujú ďalšie výskumy, ktoré by ich tvrdenia potvrdili, prípadne vyvrátili.

„Hľadanie takýchto mikróbov, známych ako metanogény, na morskom dne Enceladu by si vyžadovalo mimoriadne náročné misie hlbokého ponoru,..“ dodal.

Vysokú koncentráciu metánu by mohli vysvetliť mikroorganizmy

Ale aj napriek tomu, vedci sa domnievajú, že by pod povrchom Mesiaca, mohol byť prítomný život. Argumentujú tým, že ventilačná aktivita, resp. procesy, ktoré by zahŕňali mimozemské mikroorganizmy, by mohli vysvetliť metán detekovaný Cassinim. Ich výsledky štúdie totiž naznačujú, že ani najvyšší možný odhad produkcie abiotického metánu, alebo výroby metánu bez biologickej pomoci, na základe známej hydrotermálnej chémie zďaleka nestačí na vysvetlenie tak vysokej koncentrácie metánu nameranej v oblakoch Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre