Elon Musk znížil hodnotnú akcií Tesly. Stačilo mu k tomu len pár Tweetov
Elon Musk prostredníctvom pár Tweetov znížil cenu akcií spoločnosti Tesla v priebehu pár minút
Elon Musk opäť raz zaujal širokú verejnosť. Začiatkom tohto mesiaca prostredníctvom sociálnej siete Twitter napísal niekoľko statusov, ktorými sa mu podarilo znížiť hodnotu spoločnosti Tesla. Nešlo pritom o „náhodné“ statusy, kedy by sa vyjadroval k nejakej téme (napríklad ako v nedávnej minulosti zľahčoval situáciu okolo súčasnej pandémie), ale v statuse priamo hovoril, že akcie jeho spoločnosti Tesla sú nadhodnotenými. Inými slovami, nemajú takú hodnotu, za ktorú sa predávajú.
Najprv publikoval status, v ktorom v podstate napísal, že predáva takmer všetok svoj majetok vrátane domov.
I am selling almost all physical possessions. Will own no house.
— Elon Musk (@elonmusk) May 1, 2020
V krátkej následnosti na to publikoval ďalší status, v ktorom napísal, že ceny akcií spoločnosti Tesla sú príliš vysoké.
Tesla stock price is too high imo
— Elon Musk (@elonmusk) May 1, 2020
Neprehliadnite
Samozrejme, tieto vyjadrenia automaticky poslali hodnotu akcií spoločnosti Tesla prudko dolu.
Down $40 since Elon tweeted that the stock was too high 5 minutes ago pic.twitter.com/uD1aV5yRVz
— Nikola Pro (@thenikolapro) May 1, 2020
Bola to nerozvážnosť alebo dobre premyslený krok? To sa asi nikdy nedozvieme
Portál Theverge.com, ktorý celú situáciu podrobne monitoroval píše, že tieto aktivity môžu zaváňať možným ovplyvňovaním (prípadne podvodom?) ceny akcií spoločnosti. Následne však dopĺňa, že sa pýtali viacerých právnikov a odborníkov z fachu, ktorí sa vyjadrili opatrnejšie. Napríklad, aby Muskovi bolo možné preukázať ovplyvňovanie ceny akcií, tak žalobca by musel preukázať, že Musk profitoval z poklesu ceny akcií. Napríklad, že by skúpil následne akcie spoločnosti za nižšiu cenu, alebo žeby ich predal a následne týmto krokom znehodnotil. Portál ďalej odvolávajúc sa na odborníka z praxe píše, že použitie slovíčko „imo“, ktorá je skratkou pre „in my opinion“, teda podľa môjho názoru, je kľúčovým. Status totiž dáva do polohy osobných názorov. Hovorí Evelyn Cruz Sroufe, partnerka spoločnosti Perkins Coie (ide o konzultantskú spoločnosť)
Ďalší názor je však viac vyostrenejším. Právna kancelária Angotti, ktorej sa portál dopytoval však hovorí, že manipulácia s trhom znamená, že keď niekto podnikne kroky, aby umelo ovplyvnil cenu akcií. Inými slovami, vyžaduje si to úmysel a nemusí tam byť priamy prospech. Druhým dychom však dodáva, že preukázanie úmyslu je vskutku veľmi náročné.
Greg Shill, profesor právnickej univerzity (University of Iowa College of Law) ďalej dodáva, že to nemusí byť hneď nezákonné, ale ide minimálne o netradičný spôsob, ako znížiť hodnotu akcií.
„Nie je to bežné, neznamená to však, že je to nevyhnutne ilegálne, že CEO verejnej spoločnosti volá trh, aby znížil cenu akcií svojej spoločnosti…“
V každom prípade, vyjadrenia generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla sú minimálne diskutabilné a určite mnohých akcionárov nepotešili. Dôvodom je, že cena akcií následne klesla. Druhým dychom však treba dodať, že je opäť približne na hodnotách, kde bola predtým.
via svetandroida.cz
Komentáre