SpravodajstvoTechnológie

Elon Musk hovorí, že čipy prepojené s ľudským mozgom by mohli byť realitou už v tomto roku

Čip Link, ktorý prepája ľudský mozog s počítačom, za ktorým stojí spoločnosť Elona Muska, Neuralink, by mohol byť realitou už v tomto roku.

Spoločnosť Neuralink, za ktorou stojí miliardár Elon Musk, robí veľké pokroky vo vývoji čipu „Link“, o ktorom Musk hovoril ešte v auguste minulého roka.

Počas konferencie Elon Musk prirovnával túto technológiu k časti seriálu Black Mirror, The Entire History of You, ktorá podľa neho predikovala veľmi dobre budúcnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Áno, myslím, že v budúcnosti budeme môcť ukladať a prehrávať spomienky,“ uviedol. „Myslím, že to znie čoraz viac ako epizóda „Black Mirror “. Ďalej dodal: Myslím, že predpovedajú budúcnosť celkom dobre.“

Elon Musk ešte v auguste minulého roka ďalej hovoril o tom, že sa im podarilo prepojiť čip s mozgom prasaťa, pričom boli schopní čítať to, čo zviera robí. Následne túto aktivitu kontrolovali pomocou ďalšieho prepojenia s mozog zvieraťa.

V priebehu včerajšieho dňa zas obehli technologický svet správy o tom,  že spoločnosti sa podarilo prepojiť čip s mozgom opice, ktorá bola schopnou pomocou mysle ovládať video hru. 

Kedy uvidíme prvé čipy v mozgoch ľudí ?

Technológiu spoločnosti Neuralink by sme mohli vidieť implantovanú do mozgu ľudí skôr, ako by sme si mohli myslieť. Stať by sa tak mohlo dokonca ešte v priebehu tohto roka. Elon Musk v reakcii na jedného z používateľov sociálnej siete Twitter, ktorý sa ponúkol ako testovací subjekt napísal, že:

„Neuralink pracuje super ťažko na tom, aby sa uistil, že implantát bude bezpečný. Zároveň úzko komunikujeme s FDA (pozn. redakcie: Správa potravín a liečiv USA). Ak pôjde všetko dobre, tak v tomto roku budeme možno schopní urobiť prvé pokusy na ľuďoch.“

Ambiciózne ciele projektu Neuralink

Projekt Neuralink má niekoľko ambicióznych cieľov, o ktorých hovoril v minulosti Musk. Jedným z nich je napríklad vrátanie schopnosti pohybu ľuďom, ktorí v dôsledku úrazu sa stali paralyzovanými. Rovnako táto technológia by mala byť schopnou vyliečiť rôzne závislosti, či depresie a podobne. Okrem iného Musk verí, že pomocou rozhrania počítač – mozog, bude možné v budúcnosti „uložiť“ ľudské vedomie a preniesť ho prípadne do iného teľa, či robota. Rovnako hovoril o konceptuálnej telepatii, kedy budú môcť ľudia s čipom navzájom telepaticky komunikovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close