DuckDuckGo kritizuje systém FLoC, ktorý slúži na sledovania aktivity používateľov. Vyzýva v jeho bojkotovanie!

DuckDuckGo hovorí, že nový systém sledovania používateľov, takzvaný FLoC, neprináša významné zmeny v oblasti ochrany súkromia.

Duck Duck Go
Pixabay (geralt), DuckDuckGo, Vosveteit

Súkromie je čoraz dôležitejšou témou pre používateľov internetu. Dôvodom je všadeprítomnosť sledovačov aktivity, čo si pomaly, ale isto začínajú uvedomovať ďalší a ďalší používatelia internetu. Tento problém si uvedomujú aj technologickí giganti, od Apple, cez Facebook, až po Google. To je aj dôvod, prečo viacero veľkých spoločností reaguje na tento dopyt zmeny spôsobu sledovania používateľov, prípadne na väčšiu transparentnosť.

Nie tak dávno Google ohlásil blížiaci sa koniec cookie súborov tretích strán v prehliadači Chrome. Tie vo svojej podstate dnes fungujú na individuálnom monitorovaní aktivity a prispôsobení obsahu. Vďaka tomuto systému je dnes možné takmer dokonalo prispôsobovať reklamu, či iné odporúčania na internete. Ruka v ruke s týmto systémom ide však vzrastajúca nespokojnosť používateľov, ktorá je podčiarknutá rôznymi únikmi dát, ktoré sú v posledných mesiacoch na „dennom poriadku“. Odpoveď na tento problém, by mal priniesť systém FLoC. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

FLoC: Namiesto individuálneho sledovania, Google chce skupinové

Základom systému FLoC je, že na používateľov sa už nepozerá ako na individuálne osoby, ale ako na skupiny osôb. Vo svojej podstate, tento systém má vytvárať takzvané kohorty, resp. skupiny používateľov s podobnými záujmami. Celý tento proces by mal pritom prebiehať lokálne v počítači a do inzertnej siete pošle len informáciu, do akej kohorty patrí používateľ. Cieľom spoločnosti je v tomto prípade väčšia anonymizácia používateľov.

DuckDuckGo chce blokovať systém FLoC

Konkurenčný vyhľadávač DuckDuckGo, ktorý okrem iného má aj vlastný webový prehliadač, oznámil, že sa chystá blokovať systém FLoC. Spoločnosť argumentuje tým, že FLoC systém neprináša „väčšie zmeny“. V súčasnosti spoločnosť aktualizovala svoje prehliadača vrátane rozšírení (pozn. redakcie: rozšírenia od verzie 2021.4.8), aby boli schopné blokovať tento nový systém sledovania, ktorý sa už mimochodom v niektorých regiónoch sveta Google aktívne testuje, hovorí DuckDuckGo.  V súčasnosti však ešte nie sú na všetkých platformách aktualizované aplikácie ponúkajúce novú verziu webového prehliadača, čakajú na schválenie zo strany prevádzkovateľov platforiem.

„Ak ste používateľom prehliadača Google Chrome, možno vás prekvapí, keď zistíte, že ste mohli byť automaticky zaradený do novej metódy sledovania spoločnosti Google s názvom Federated Learning of Cohorts (FLoC). Zoskupuje vás na základe vašich záujmov a demografických údajov odvodených z vašej histórie prehliadania, aby ste dostávali cielenú reklamu a ďalší zacielený obsah bez súborov cookie tretích strán…“ píše DuckDuckGo vo svojom blogu.

„Sme sklamaní, že napriek mnohým verejne vyjadreným obavám s FLoC, ktoré ešte neboli vyriešené, Google už núti FLoC používateľom bez toho, aby ich výslovne požiadal o prihlásenie…“ píše DuckDuckGo v publikovanom blogu.

DuckDuckGo preto odporúča, buď používať ich prehliadač, alebo rozšírenia, pomocou ktorých môže používateľ aktívne blokovať systém monitorovania aktivity používateľa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre