Dostaneme sa niekedy na prvý stupeň Kardašovovej škály? Náš pokrok môže zastaviť aj táto jedna vec

Kardašovova škála meria technologickú vyspelosť civilizácie a ľudstvo nedosiahlo zatiaľ ani prvý stupeň

Mimozemšťania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Ľudstvo sa neustále vyvíja. Čím vyspelejší sme, tým stúpa aj množstvo energie, nutnej na bezproblémové fungovanie našej civilizácie. Tento fakt bol inšpiráciou pre Sovietskeho astronóma, Nikolaja Kardašova, ktorý v roku 1964 vytvoril Kardašovovu škálu.

Kardašovova škála je rozdelená na tri základné typy, pomocou ktorých vieme zistiť technologickú vyspelosť určitej civilizácie. Spája sa vo väčšine prípadov hlavne s organizáciou SETI (pozn. redakcie: Search for Extra Terrestrial Intelligence), ktorá pátra po stopách mimozemskej inteligencie v rôznych kútoch vesmíru. Ak by sme chceli podľa tejto škály určiť technologickú vyspelosť ľudstva, zistili by sme, že nedosahujeme ani prvý stupeň.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa teoretického fyzika, menom Michio Kaku, by ľudstvo mohlo dosiahnuť Typ I za sto až dvesto rokov, ak by sme napredovali pravidelným tempom. V YouTube videu od Unveiled sa naopak tvrdí, že ľudstvo sa tak ďaleko nemusí vôbec dostať… Prečo?

Typ I

Podľa Kardašovovej škály je civilizácia Typu I civilizáciou, ktorá je schopná využiť 100% energie svojej domovskej planéty. Momentálne sa ľudstvo nachádza na bode 0.7 Kardašovovej škály. Na to, aby sme sa tam dostali sme minuli veľa energie a fungovali prevažne na fosílnych palivách. Tie majú dve nevýhody: Znečisťujú naše ovzdušie a míňajú sa.

Aby sme dosiahli Typ I, musíme vybudovať potrebnú infraštruktúru, ktorá by nám chýbajúcu energiu vedela dodať. Reč je o veternej, geotermálnej, či solárnej energií, ktoré mnohí vnímajú ako budúcnosť ľudstva. Lenže aby sa táto infraštruktúra mohla vybudovať, opäť potrebujeme veľké množstvo energie, ktoré získavame z fosílnych palív. Problém nastane vtedy, ak sa minie všetko palivo ešte predtým, než budeme schopní fungovať na obnoviteľných zdrojoch.

Ak by sa nám minulo palivo ešte predtým, než by sme boli schopní zabezpečiť energiu pomocou obnoviteľných zdrojov, ľudstvo by sa muselo vzdať všetkých nádejí na to, že by sa niekedy stalo civilizáciou Typu I na Kardašovovej škále.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre