Donald Trump rozširuje platnosť sankcií voči Huawei. Budú trvať do mája 2021

Huawei má v Bielom dome stále mocných nepriateľov

Donald Trump Huawei
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore) (CC BY-SA 2.0)

Spoločnosť Huawei je v konflikte s americkou vládou približne 1 rok. V dôsledku toho nemôže spoločnosť aktívne využívať služby a produkty amerického pôvodu. Američania obviňujú Huawei z toho, že majú vo svojich zariadeniach takzvané spätné dvierka, prostredníctvom ktorých môžu sledovať svojich zákazníkov. Nie v tak dávnej dobe Američania oficiálne vzniesli obvinenie voči Huawei, avšak publikovaný dokument neobsahuje žiaden relevantný dôkaz nekalej činnosti spoločnosti. Paradoxom je, že krátko na to Američania už po niekoľkýkrát predĺžili generálnu licenciu spoločnosti, ktorý zachoval status  quo.

Sankcie do mája budúceho roka

Agentúra reuters.com poukazuje na novo podpísaný dokument americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sankcie pre čínsky Huawei (a ďalšie spoločnosti čínskeho pôvodu) predlžuje o ďalší rok, teda do mája 2021. Dôvodom je, že spoločnosť vrátane ďalších čínskych firiem, aj naďalej predstavujú pre krajinu bezpečnostné riziko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Reuters ďalej píše, že sa očakáva, že opäť budú predĺžené generálne licencie (ktoré končia v najbližší piatok) pre vybrané americké spoločnosti, aby mohli aj naďalej obchodovať v obmedzenom režime s Huawei. Dočasné licencie umožňujú napríklad spoločnosti Google dodávať aktualizácie pre už existujúce zariadenia, ktoré boli predstavené takto rok dozadu. Druhým dychom však treba dodať, že tento konflikt sa netýka „len“ smartfónov. Podnikanie spoločnosti Huawei, ktoré presahuje hranice domácej Číny, je oveľa širšie.

Huawei v dôsledku týchto sankcií začal postupne v novopredstavených zariadeniach nahrádzať Mobilné služby Google za Mobilné služby Huawei. Ide o platformu AG, v rámci ktorej bol obchod Google Play nahradený vlastným riešením App Gallery. Huawei zároveň aktívne pracuje na tom, aby ich obchod bol postupne plnený aplikáciami, a to aj od lokálnych vývojárov.

App Gallery vs Google Play
Zdroj: Vosveteit.sk

V dôsledku sankcií zo strany Američanov, Huawei pocítil obzvlášť na západných trhoch pokles predajov smartfónov. Na druhej strane treba povedať, že v domácej Číne ich sankcie výrazne posilnili. Okrem iného Huawei postupne nahrádza dodávateľskú reťaz firiem, ktoré sú pôvodom z USA.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre