Donald Trump prichádza s ďalšími navýšením ciel na čínske tovary v hodnote viac ako 550 miliárd amerických dolárov

Clá na vybrané tovary sa opäť zvýšia o ďalších 5 percent

Donald Trump
Zdroj: flickr.com, Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Americký prezident Donald Trump len pred niekoľkými hodinami oznámil, že pridáva ďalšie clá na dovezené tovary z Číny. Clo sa na vybrané tovary zvýši až o 5 percent, pričom celková hodnota tovarov, ktorých sa zmeny dotknú, je vo výške až 550 miliárd amerických dolárov.

Trump „reaguje“ na čínske clá

Ako uvádza samotný americký prezident na sociálnej sieti Twitter, ďalšie zvýšenie colnej sadzby na vybrané tovary z Číny je iba reakciou na nedávne rozhodnutie samotnej čínskej vlády, ktorá sa rozhodla uvaliť clá na americké tovary v hodnote zhruba 75 miliárd amerických dolárov. Čínske ministerstvo zahraničia uviedlo, že opäť uvalí clá na dovoz automobilov a automobilových súčiastok z USA a zároveň navýši colnú sadzbu o 5 až 10 percent na niektoré poľnohospodárske a potravinové výrobky ako sójové bôby, kávu, whisky a morské plody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Navýšenie cla o 5 percent sa má týkať vybraných čínskych tovarov v hodnote 250 miliárd amerických dolárov, na ktorých bola doteraz colná sadzba na úrovni 25 percent. Počnúc 1. októbrom 2019 bude colná sadzba zvýšená až na 30 percent, čo je naozaj zásadné navýšenie.

Zmeny sa ale dotknú aj ďalších čínskych tovarov v hodnote až 300 miliárd amerických dolárov. Počnú 1. septembrom budú totižto zvýšené clá na zahrnuté tovary z pôvodných 10 na 15 percent, takže opäť môžme hovoriť o zásadnom 5 percentnom navýšení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre