Dokáže sa ľudstvo posunúť za Kardašovovu škálu, pomocou ktorej meriame vyspelosť civilizácií?

Autor škály, Nikolaj Kardašov, počítal len s tromi vývojovými typmi, no jeho teória bola od vzniku rozšírená

Mimozemšťania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Prví predkovia človeka existovali na Zemi už pred približne 6-miliónmi rokov. Od tej doby sme však ušli kus cesty a vyvinuli sa v moderného človeka, ktorý dokáže postaviť rakety a poslať ich do vesmíru. Lenže ako odmeriame vyspelosť civilizácie? Na to existuje Kardašovova škála, ktorá meria technologickú úroveň civilizácie, na základe toho, koľko energie dokáže civilizácia efektívne využiť. Téme sa venuje aj YouTube kanál Unveiled.

Ako sme už písali v  minulom článku, existujú tri základné typy civilizácie, ktoré definoval sovietsky astronóm Nikolaj Kardašov v roku 1964. Civilizácia tretieho typu dokáže využívať energiu celej galaxie a sám Kardašov tvrdil, že civilizácia štvrtého typu nemôže existovať, no od publikovania jeho teórie došlo k niekoľkým zmenám. Dnes sa teoretizuje aj o existencii typu nula a typov štyri, päť šesť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalší stupeň vývoja

Je možné, aby ľudstvo niekedy dosiahlo štvrtý stupeň Kardašovovej škály? Čo to presne znamená? Ako už bolo spomenuté, Kardašov predpokladal, že vývoj civilizácie skončí pri treťom stupni, no jeho škála bola postupne rozširovaná. Niektorí vedci dokonca veria, že vývoj končí na štvrtom stupni a ďalšie, spomenuté vyššie, sú len teórie.

Civilizácia štvrtého typu dokáže všetko, čo civilizácie nižších typov. Znamená to využívať energiu svojej planéty, hviezdy a galaxie. K tomu by takáto civilizácia bola schopná využívať energiu celého vesmíru. Takejto vyspelej civilizácii by nerobilo problém využiť energiu vo všetkých formách, čo zahŕňa aj tajomnú temnú energiu.

Prakticky sa toto štádium rovná neobmedzenej energii. Ľudstvo by bolo roztrúsené po celom vesmíre a využívalo by vo svoj prospech všetky planéty, hviezdy, galaxie a oveľa viac. Poznali by sme miesto každej planéty či hviezdy a zároveň by sme vedeli, kde sa nachádza inteligentný život, za podmienok že nejaký existuje. Pre civilizáciu štvrtého typu neexistujú v našom vesmíre žiadne záhady.

Má ľudstvo šancu dosiahnuť štvrtý typ vývoja na Kardašovovej škále? Je to vôbec možné, alebo je tretí typ hranicou, ktorú nikdy neprekročíme? Už len dosiahnutie tretieho typu by zabralo ľudstvu ohromné množstvo času, až 1 milión rokov. Tvrdí to známy teoretický fyzik Michio Kaku. Ďalšie vývojové štádiá sú zatiaľ založené len na báze hypotéz, no niektorí vedci veria, že už dnes môžeme mať dôkazy o mimozemskej civilizácii piateho typu. Sú nimi takzvané chladné miesta, ktoré sa objavujú na kozmickom mikrovlnnom pozadí. Tieto chladné miesta by mohli naznačovať existenciu iného vesmíru, ktorý sa nachádza hneď vedľa nášho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre