SamsungSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Displej, ktorý sa stane „súčasťou“ pokožky. Samsung vyvinul nový druh displeja

Blížia sa revolúcia medzi nositeľnými zariadeniami, či nebodaj obrovský skok pri monitoringu závažných ochorení?

Ďalší výrazný technologický pokrok vo svete displejov je za obzorom. Juhokórejská spoločnosť Samsung Electronics počas včerajška informovala, že vlastné vývojové centrum úspešne vyvinulo naťahovací displej založený na OLED technológii, ktorý je možné umiestniť priamo na pokožku človeka. V spojení s modernými snímačmi srdcového tepu sa tak z takéhoto displeja stáva doslovne „nositeľné“ inteligentné zariadenie.

Displej, ktorý sa stane „súčasťou“ pokožky

Ako informuje juhokórejský portál Koreaherald.com, juhokórejskému technologickému gigantovi sa v rámci vlastnej výskumnej a vývojovej jednotky Samsung Advanced Institute of Technology podarilo úspešne zlúčiť rozťahovací OLED displej so senzorom fotopletyzmografie. Výsledkom je tak prvé skutočné zariadenie na meranie srdcového tepu, ktoré je umiestnené priamo na pokožke, ktoré zobrazuje informácie o srdcovej frekvencii v reálnom čase.

samsung display SAIT team natahovaci displej
Zdroj: Samsung Newsroom

„Sila novo vyvinutej technológie spočíva v tom, že vám umožňuje merať vaše biometrické údaje bez nutnosti vyberania prístroja, pretože je pevne pripojený k vášmu telu,“ uviedol hlavný výskumný pracovník SAIT a spoluautor, Youngjun Yun.

Základom tohto technologicky pokročilého zariadenia, ktoré je viac menej priamou súčasťou pokožky, je špeciálne upravený elastomér. Ten zabezpečuje, aby nebol znížený „výkon“ samotného OLED panelu, pričom umožňuje výrazné natiahnutie podľa adaptibilných rozmerov, keďže ide o mimoriadne elastický a pružný materiál. Samozrejme, elastomér mal svoje chyby, napríklad vysokú citlivosť na teplo, no vedci sa s týmto problémom popasovali až na molekulárnej úrovni.

Technológia môže byť využiteľná v rôznych aplikáciách

„Okrem snímača srdcového tepu, ktorý bol použitý v tomto testovacom prípade, plánujeme zabudovať rozťahovacie snímače a displeje s voľným tvarom s vysokým rozlíšením, ktoré používateľom umožnia monitorovať napríklad periférne zariadenia saturácia kyslíkom, hodnoty elektromyogramu a krvný tlak,“ uviedol ďalší výskumný pracovník, Jong Won Chung.

samsung display SAIT prototyp natahovaci displej na pokozke
Zdroj: Samsung Newsroom

Počas testovania samotnej technológie vedci nezaznamenali žiadnu výraznú degradáciu materiálov ani po 1000 natiahnutiach displeja so zabudovaným snímačom. Takmer určite sa tak technológia v najbližších rokoch dostane do praxe, kde má otvorené naozaj široké možnosti. Ako uviedli samotní výskumníci, technológiu je možné využiť nielen v bežných nositeľných zariadeniach, ale aj vytvoriť nové monitorovacie zariadenia, ktoré by boli vhodné pri určitých typoch ochorení.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close