„Definitívne to nie som ja!“, hovorí Musk, ktorý sa objavil v podvodnom deepfake videu

Internetoví podvodníci zneužili technológiu deepfake, prostredníctvom ktorej vložili do úst Elona Muska slová, ktoré nikdy nepovedal.

Elon Musk Deepfake
Zdroj: flickr.com (Steve Jurvetson), Vosveteit.sk

Falošné správy nie sú problémom len u nás, ale aj vo svete. Jednou z technológií, ktorá dopomáha k šíreniu falošných informácií, je aj deepfake. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o technológiu, ktorá je schopnou vkladať slová do úst ľuďom, ktoré nikdy nepovedali.

V priebehu posledných rokov sa táto technológie posunula míľovými krokmi dopredu. Mnohé podvodné videá, ktoré sa dostali do pozornosti širokej verejnosti, boli takmer nerozlíšiteľné od skutočných.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V minulosti v súvislosti so zneužitím tejto technológie, sa dostali do pozornosti napríklad ruskí komedianti „Vovan“ a „Lexus“, ktorým sa podarilo pomocou deepfake oklamať európskych úradníkov. Prípadne môžeme spomenúť 50-ročného muža, ktorému sa podarilo úspešne predstierať, že je mladou a atraktívnou ženou, ktorá miluje motorky. Tento podvod urobil ako vtip, nakoniec sa mu ale podarilo získať desaťtisíce odberateľov na sociálnych sieťach, ktorí mu v nevedomosti vyznávali sympatie.

„Toto nie som ja!“, hovorí Musk

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva video s Elonom Muskom, upozorňuje portál Futurism.com. Portál konkrétne poukazuje na video, ktoré na sociálnej sieti zdieľal používateľ s menom DogeDesigner s cieľom, aby upozornil na podvod. Ide o dizajnéra známej digitálnej meny Dogecoin, ktorú Musk v minulosti niekoľkokrát propagoval.

Vo videu nižšie, ktoré koluje internetom, Musk robí reklamu novej digitálnej mene. Dokonca hovorí, že je vlastníkom tejto meny. Okrem iného ponúka investorom 30% z ich investície ako depozit v kryptomene.

Je ale video pravdivé? Samozrejme, že nie. Na video stihol reagovať už aj Elon Musk, ktorý na Twitteri napísal: „Ježiš, definitívne to nie som ja.“

Stretli ste sa už s podobným videom, kedy hackeri či internetoví podvodníci zneužili technológiu deepfake? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre