Deepfake technológia bola použitou na oklamanie popredných európskych úradníkov

Za útokom majú stáť údajne ruskí komedianti „Vovan“ a „Lexus“, ktorí sú prívrženci Kremľa. Tvrdí Volkov, ktorého tvár bola zneužitou.

DeepFake technologia
Zdroj: Twitter Rihards Kols @RihardsKols

Deepfake technológia je čoraz viac prítomnou vo svete. Najnovšie spravodajský portál theguardian upozorňuje, že vysokí úradníci Európskej únie boli podvedení neznámymi aktérmi, ktorí fingovali že sú vodcami ruskej opozície.

Celý útok mal fungovať spôsobom, že boli kontaktovaní vysokí úradníci Európskej únie jednotlivcami, ktorí maskovali svoju identitu za tvár ruských opozičných politikov. Podvedeným mal byť údajne napríklad Rihard Kols, ktorý predsedá zahraničnému výboru lotyšského parlamentu, ako aj ďalší poslanci z Estónska a Litvy. Kols povedal, že ho e-mailom oslovila osoba, ktorá o sebe tvrdila, že je Volkov, aby s ním uskutočnil krátky videokonferenčný hovor. Rovnako sa mal stať obeťou aj Tom Tugendhat, predseda užšieho výboru pre zahraničné veci Spojeného kráľovstva, ktorý tiež uviedol, že bol terčom útoku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kols nahral fotografiu Leonida Volkova, spojenca Navaľného, ​​a snímku jeho dvojníka z videohovoru spolu so slovami . „Aké ľahké alebo ťažké je rozlišovať medzi tými dvoma – posúďte sami..“ 

Volkov uviedol, že tieto dva vyzerajú prakticky rovnako. 

„Vyzerá to ako moja pravá tvár – ale ako sa im podarilo ju priniesť do hovoru cez Zoom?“ Vitajte v epoche éry deepfake…“  píše Theguardian.

Čo je to deepfake technológia?

Deepfake technológia je nástroj, ktorý v poslednej dobe získava čoraz viac pozornosti. Dôvodom je, že technológia ako taká, dokáže imitovať napríklad tvár inej osoby a vkladať jej do úst slová, ktoré nikdy nepovedala. Najhoršie na tom je, že v súčasnosti táto technológia napreduje tak dopredu, že pomaly, ale isto sa stáva nerozoznateľnou od reality.

Portál ďalej píše, že tento útok bol o to sofistikovanejší, že bol vedený prostredníctvom zlého rozlíšenia a hovor bol trhavým. Vďaka tomu rozpoznanie, že išlo o podvodný hovor, malo byť zložitejšie.  

Volkov obvinil z tohto podvodu ruskú dvojicu vystupujúcu pod prezývkami Vovan a Lexus, ktorí sa pravidelne zameriavajú na západných predstaviteľov, že sú za hovorom. Alexej Stolyarov, ktorý stojí za pseudonynom Lexus poprel, že by na komunikáciu s úradníkmi použil nejaký filter, aby vyzeral ako Volkov, a napísal: „Pravdepodobne má Volkov nepravdivé informácie.“

„Podľa Volkova je falošný rozhovor dielom Vladimíra Kuznecova a Alexeja Stoljarova, známych ako „Vovan“ a „Lexus“. Táto dvojica je v Rusku známa tým, že si robí srandu z protivníkov Kremľa a svetových lídrov.“ píše nos.nl, ktorý rovnako upozorňuje na tento problém.

Pre objektívnosť treba povedať, že Vovan a Lexus sú známy ruskí komedianti a nie politici. Druhým dychom však treba dodať, že častokrát sú označovaní ako prívrženci aktuálnych politikov vo vedení krajiny.

Aktuálne nie je presne známe, kto stojí za útokom ako takým. Mnohí poprední politici únie však hovoria, že za týmto útokom by mohol stáť Kremeľ. Pravdou však je, že sa to asi nikdy nedozvieme, či to je, alebo nie je pravda. Rovnako treba dodať, že to mohol byť hocikto. 

Nech je tak, či onak, ide o ďalší príklad technológie Deepfake, ktorý ukazuje, ako táto technológia môže byť nebezpečná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre