Ďalšia veľká aktualizácia pre Windows 10 je na ceste. Pozrite si prehľad vybraných nových funkcií

Microsoft plánuje v priebehu nasledujúcich týždňov vypustiť veľkú aktualizáciu pre Windows 10 počítače. Ide o aktualizáciu May 2020 Update.

Windows 10
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť Microsoft dnešným dňom začala uvoľňovať Windows 10 verziu 2004 pre beta testerov zapojených v okruhu „Release Preview Ring“. Okrem iného spoločnosť potvrdila, že aktualizácia 20H1/verzia 2004, známa tiež ako „May 2020 Update“, je u konca testovej fázy. Dostupná by mala byť v priebehu najbližších týždňov, najneskôr však v priebehu budúceho mesiaca. Informuje o tom portál Windowslatest.com.

Pozrite sa, aké novinky prinesie ďalšia veľká aktualizácia

Okrem iného Microsoft nie tak dávno zverejnil aj zoznam noviniek, ktorý bude obsiahnutý v tejto aktualizácii. Nižšie Vám prinášame prehľad vybraných nových funkcií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Microsoft vylepšil rýchle webové vyhľadávania do panelu vyhľadávania vo Windows. Po novom, po tom ako niečo vyhľadáte na internete, tak by ste nemali byť presmerovaný na internetovú stránku, ale bude dostupný náhľad v rámci okna. Napríklad pri vyhľadaní počasia sa Vám zobrazí nasledovne:

nahlad vo Windows vyhladavaniach
Zdroj: docs.microsoft.com

Pribudnú „Kaomoji“

V rámci klávesových skratiek vo Windows 10 pribudnú takzvaný „Kaomoji“. Vo svojej podstate ide o emoji, ktoré môžete vytvárať prostredníctvom špeciálnych znakov, resp. spájaním existujúcich emoji.

Kaomoji_Windows 10
Zdroj: docs.microsoft.com

Vylepšenia subsystému Windows pre Linux

Predtým sa pamäť vášho virtuálneho počítača WSL 2 (VM) rozširovala, aby vyhovovala potrebám vášho pracovného toku, ale ak by už pamäť nebola viac potrebná, nezmenšila sa. Ak sa táto zmena už nebude používať v systéme Linux VM, bude táto zmena uvoľnená späť do systému Windows, čím sa príslušne zmenší veľkosť pamäte.

Windows Hello PIN v  Safe režime

Safe mód,  resp. Režim, je špeciálnym režimom s obmedzeným prístupom k súborom a k ovládačom, ktorý slúži na identifikovanie problémov s Vašim počítačom.   Spoločnosť Microsoft sa rozhodla zaviesť možnosť prihlásenia sa do toho režime prostredníctvom Windows Hello hesla.

Windows Hello_prihlasenie s pinom
Zdroj: docs.microsoft.com

Vylepšený správca úloh

Správca úloh vo Windows 10 po novom ukáže typ Vášho disku, či ide o SSD a HDD disk. Chce tak zjednodušiť „spoznanie“ hardwaru pre menej skúsených používateľov. Okrem toho bude Správca úloh zobrazovať aj teplotu GPU. Táto funkcia bude však funkčná len s dedikovanými grafickými kartami.

Teplota GPU
Zdroj: docs.microsoft.com

Znovu prihlásenie do UWP aplikácií po reštartovaní počítača

Microsoft okrem iného prinesie možnosť automatického prihlásenia sa do UWP aplikácií vrátanie niektorých klasických aplikácií po tom, ako reštartujete Vaše zariadenie. Sľubuje si od toho   zredukovanie počtu opakovaných prihlasovaní sa.

nove moznosti restartovania a prihlasovania so do aplikacii
Zdroj: docs.microsoft.com

Jednoduchšie párovanie s Bluetooth zariadeniami

Microsoft zároveň zjednoduší proces párovania jednotlivých zariadení pomocou Bluetooth. Po novom sa Vám pri spárovaní zobrazí notifikácia za účelom spárovanie. Nebudete tak musieť ísť do Nastavení počítača a tam manuálne párovať zariadenie. Má to však háčik, podľa popisu funkcie bude táto funkcia dostupná len pre vybrané produkty spoločnosti. Pevne však veríme, že to v budúcnosti spoločnosť zmení.

Obnovene počítača z cloudu

Ak aktuálne chcete preinštalovať počítač, tak to môžete spraviť z existujúcich súborov Windows. Má to tú výhodu, že na obnovenie systému nepotrebujete dodatočný  priestor na disku  na uloženie komprimovanej, záložnej kópie systému Windows do skrytého oddielu. Po novom budú môcť používatelia využiť možnosť preinštalovanie aktuálne zostavy Windows 10 prostredníctvom cloudu. Funkcia bude dostupná zo sekcie „Obnoviť z cloudu“.

Plávajúce kalkulačka

Microsoft upravil okrem iného aj vybrané aplikácie. Jednou z nich je aj Windows kalkulačka, ktorú používateľ bude môcť veľkostne upraviť a pripevniť ju na vrch obrazovky.

Rýchle vytváranie udalosti

Ďalšia zaujímavá funkcia, ktorá pribudne v rámci aktualizácie, je možnosť rýchleho pridania udalosti do kalendára. Urobíte tak pomocou Taskbaru, kde vyvoláte kalendár. Následne zvolíte deň a pridáte udalosť.

Windows 10 vytvorenie udalost
Zdroj: docs.microsoft.com

Tých zmien je samozrejme viac. Vyššie sme sa Vám snažili priniesť tie najvýznamnejšie z pohľadu bežného používateľa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre