Ďalšia rana pre ruských používateľov Androidu. Google zavádza nové obmedzenia. Toto sa im nebude páčiť!

Spoločnosť Google siahla po ďalšom obmedzujúcom nástroji, ktorý zasiahne ruských používateľov Androidu aj vývojárov.

obchod s aplikaciami google play
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozastavenie platobných brán v rámci obchodu s aplikáciami Google Play na území Ruska postihlo ruských používateľov ešte v marci tohto roka. Išlo o pomerne rýchlu reakciu spoločnosti Google na začiatok ruskej invázie na území Ukrajiny, ktorá zároveň prišla po boku prvých medzinárodných sankcií. Vývojári v Rusku boli zároveň spoločnosťou Google požiadaní, aby kritické aplikácie poskytovali používateľom zadarmo. Spoločnosť sa tak chcela vyhnúť prípadným odstávkam mimoriadne potrebných aplikácií. Najnovšie kroky spoločnosti Google však vývojárov, no ani samotných používateľov určite nepotešia. Pripraviť sa totižto musia na ešte väčšie kompromisy.

Žiadne platené aplikácie a koniec aktualizácií

Ako informovala spoločnosť Google vo svojej nedávnej správe (via Neowin), od konca minulého týždňa boli na ruských používateľov a globálnych vývojárov uvalené ďalšie obmedzujúce opatrenia. Na území Ruska totižto došlo ku pozastaveniu vydávania aktualizácií všetkých platených aplikácií dostupných v obchode Google Play. Taktiež došlo ku úplnému obmedzeniu sťahovania platených aplikácií. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obmedzenia sa bezplatných aplikácií nijako nedotýkajú

Treba podotknúť, že najnovšie obmedzenia nijako neovplyvňujú chod bežných bezplatných aplikácií. Tie sú na území Ruska stále bezproblémovo dostupné priamo prostredníctvom obchodu Google Play. Podobná situácia sa týka aj samotných aktualizácií pre tieto aplikácie. Zatiaľ nie je známe, z akého presného dôvodu sa spoločnosť Google rozhodla zaviesť ešte ďalšie dodatočné opatrenia. Spoločnosť iba naznačila, že sa „snaží o dodržiavanie predpisov“. I keď presný význam týchto slov určiť nevieme, môžeme sa domnievať, že niektorí vývojári čiastočne obchádzali medzinárodné sankcie práve cestičkami, ktoré najnovšie opatrenia spoločnosti Google zaplátajú.

Vývojári majú stále viacero alternatív

Vývojári však majú stále pomerne veľa priestoru na vymýšľanie ďalších obchádzkových trás. Zrejme najjasnejšou cestou, ako sa z tejto situácie vykľuť a používateľom stále poskytovať danú aplikáciu, je jej bezplatné sprístupnenie. Druhou metódou môže byť napríklad predĺženie lehoty splatnosti predplatného. Táto možnosť však počíta s blízkym opätovným spustením platobných brán v obchode Google Play. Momentálna situácia však tejto alternatíve príliš do kariet nenahráva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre